Atmosfera u Crnoj Gori podsjeća na kraj Miloševićeve vlasti

Regija 19. okt 201522:29 > 22:43
N1

Kriza u Crnoj Gori bila je tema specijalne emisije televizije N1 u kojoj je opozicija ponovila zahtjeve da Milo Đukanović podnese ostavku, dok su iz DPS-a poručili da je vlada stabilna i da ima legitimitet. Gosti emisije rekli su međutim da ne očekuju rasplet na izborima i da atmosfera u Crnoj Gori podsjeća na kraj vladavine Slobodana Miloševića.

Dvadeset dana logorovala je opozicija u centru Podgorice i nije privlačila pažnju medija u regionu, a onda je vlast odlučila da ukloni šatore ispred Skupštine Crne Gore i politička lavina se pokrenula.

U Podgorici je sinoć održan protest nekoliko hiljada pristalica opozicije, koje je predvodio Demokratski front, a koji su obilježili incidenti i sukobi policije i demonstranata.

DF je i u nedjelju zatražio ostavku Mile Đukanovića i formiranje prelazne vlade. Rok za ispunjenje tih zahtjeva je subota, i DF je najavio da do tada neće organizovati proteste, tako da je u Podgorici današnji dan protekao mirno.

Povodom situacije u Crnoj Gori, gosti specijalne emisije televizije N1 bili su Aleksandar Popov iz Centra za Regionalizam i Zoran Lutovac, bivši ambasador Srbije u Crnoj Gori.

Popov je rekao da je boravio u Podgorici nekoliko dana prije protesta, i da mu je tada rečeno da se u Crnoj Gori može očekivati rasplet koji neće biti tako miran. On je podsjetio da je više uzroka za takav slijed događaja – da je ekonomska kriza uzela danak i da narod sve lošije živi, da je uvođenje sankcija Rusiji kod jednog broja ljudi uveo veće neraspoloženje prema režimu, kao i da je režim Mile Đukanovića jedan od najdugovječnijih u Evropi.

“Mislim da i sam režim shvata da mu se primiče kraj. Atmosfera liči na kraj Miloševićevog režima, i to je razlog nervoze koja je izazvala prekomjernu upotrebu sile”, ocenio je Popov.

Lutovac je istakao da je važno napomenuti da vladajuća koalicija u Crnoj Gori faktički više ne postoji, jer je SDP, uslijed sukoba sa DPS-om, saopštio da je je vlada suštinski u tehničkom mandatu i da je podršku te stranke ima još jedino u veza sa pozivom za članstvo u NATO, koji se očekuje u decembru.

Bivši ambasador Srbije u Crnoj Gori ocjenio je da je za DF u ovom trenutku najvažnije kako će reagovati ostatak opozicije. Zahtjevi za fer i demokratskim izborima, prema njegovim riječima, ne bi trebalo da budu nešto što bi bilo problematično drugim opozicionim strankama. Ukoliko bi se postigao neki dogovor unutar opozicije oko minimuma zahtjeva, onda bi moglo da dođe do kompromisnog rješenja, a zatim i do političkog dogovora o terminu izbora prihvatljivom za vlast i opoziciju, čime bi se spriječila eskalacija većih sukoba, vjeruje Lutovac.

Popov je saglasan sa ocjenom da je prekid saradnje DPS-a I SDP-a bio glavni okidač krize, i smatra da je lider socijaldemokrata Ranko Krivokapić još ranije tražio izlaznu strategiju, jer je znao da se Đukanoviću bliži kraj.

Gosti specijalne emisije N1 vjeruju i da odnosi sa Srbijom više nisu centralna tema političkih dešavanja u Crnoj Gori. Podsjećaju da u DF uspješno sarađuju suverenistički Pokret za promjene Nebojše Medojevića i Nova srpska demokratija Andrije Mandića. Lutovac je rekao I da su dobri odnosi lidera Srbije i Crne Gore, doprinijeli tome da Beograd više nije dežurni krivac, te da se ne može reći da na političkoj sceni Crne Gore danas postoji stranka koja je antisistemska i dovodi u pitanje suverenitet te države.

Popov je primjetio da su odnosi Beograda i Podgorice u usponu od kada je SNS na vlati u Srbiji, i da je izgrađena slika o dvije suverene zemlje sa dobrim odnosima, za razliku od npr. perioda kada se vlada Vojislava Koštunice, kako je rekao, direktno miješala u politički život u Crnoj Gori. Vlast u Beogradu je stoga, prema njegovim riječima, oprezna prema dešavanjima u Crnoj Gori i zato ne želi da iznosi stav, jer bi to onda ličilo na miješanje.

Kada je riječ o odnosu Brisela prema krizi u Crnoj Gori, Popov je rekao da EU ima velikih problema na drugim stranama u odnosu na koje dešavanja u Podgorici djeluju kao statistička greška.

DF: Đukanović će preteći i Staljina

U program televizije N1 iz Podgorice se uključio i Koča Pavlović iz Demokratskog fronta koji je rekao da je reakcija policije na proteste u Podgorici bila očekivana, iako se opozicija trudila da se na potpuno miran i nenasilan način izbori za ono što je sebi postavila kao cilj – a to je formiranje prelazne vlade koja, prema njihovoj ocjeni, jedina ima kapacitete da organizuje fer i demokratske izbore.

Pavlović je ocijenio da Đukanovićev režim u mnogome podsjeća na Miloševića iz posljednjeg perioda i da ne umije da se ophodi prema nenasilnim, mirnim protestima građanima.

“Četvrtina crnogorskog parlamenta je bila 20 dana na ulici, polovna opozicije je stala iza ovoga, i sve što se desilo bilo je očekivano od najdugovječnijeg autokratskog režima u Evropi. Samo je Staljin duže vladao od Đukanovića, a ako pokrade još jedne izbore preteći će i Staljina”, poručio je funkcioner DF-a.

Pavlović je ocijenio da je u narodu ukorenjen veliki strah od aktuelnog režima, ali da ne sumnja da će u subotu biti “veliki praznik oslobađanja od straha od autokratskog režima”.

On kaže da je sazrelo vrijeme da se Crna Gora uvrsti u red evropskih država, a ključna stvar za to je da imate slobodne, demokratske izbore.

DSP: Opozicija protestuje protiv NATO

U emisije je učestvovao i Predrag Sekulić iz vladajućeg DPS-a, koji se takođe uživo uključio iz Podgorice. On je rekao da u Crnoj Gori trenutno ne postoji ni kriza vlasti, niti kriza institucija sistema.

Osvrćući se na sukob policije i demonstranata, Sekulić je rekao da je riječ o komunalnom problemu koji je morao da bude riješen uz asistenciju policije. Ocijenio je da je protest opozicije bio kratkog daha i da su postavljeni zahtjevi nerealni.

On je poručio da Crnu Goru na naredne godine očekuju redovni izbori na kojima će se provjeriti šta građani misle.

“Protest je dio demokratije, samo je pitanje koliko su vaši ciljevi realni i ko vas prati. Za nas glasa više od 160.000 građana, i to je brojka o kojoj treba da razmišljaju oni koji pozivaju na proteste i hoće da sruše legitimnu vlast”, poručio je Sekulić.

Funkcioner DPS-a ponovio je da su protesti opozicije ustvari protesti protiv NATO-a, te da je jedan od lidera DF-a, Andrija Mandić, izjavio da Crna Gora ne treba bude članica Alijanse, već da bude bliže nekim drugim državama koje nisu u tom savezu.

Na pitanje da prokomentariše tvrdnje da iza protesta opozicije stoji Rusija, Sekulić je rekao da je dovoljno pročitati saopštenje u kojem Moskva komentariše događaje u Crnoj Gori i vjeruje da će svima biti jasno šta se iza toga krije.

Sekulić kaže i da ga ne brine razlaz DPS-a i SDP-a jer je prije održavanja redovnih izbora neophodno napraviti određene tehničke pretpostavke, tako da je siguran da će tehnička vlada opstati do redovnih izbora za koje vjeruje da će biti na proljeće.

Najavio je i da će lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević sutra organizovati konferenciju za novinare u Briselu na kojoj će, kako je rekao, pokušati da animira evropsku javnost i upozna je sa onim što se dešava u Crnoj Gori.

“Protesti nisu ni protiv NATO, ni protiv EU, ni za Rusiju, ni za Ameriku, to su protesti za elementarno ljudsko pravo – pravo na slobodne izbore”, poručio je Sekulić.