Povodom 23 godina od pada Vukovara, Žene u crnom će danas od 15 do 16 sati u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, u crnini i šutnji, obilježiti godišnjicu zločina počinjenih u tom gradu.
Žene u crnom u saopćenju podsjećaju da je Vukovar 1991. godine bio punih 87 dana pod opsadom JNA i paravojnih srpskih formacija, kao i da je u tom gradu ubijeno više od 1.000 civila, ranjeno više od 25.000 ljudi, dok su hiljade bolesnih i ranjenih zarobljenika odvedeni u logore u Srbiji.
Žene u crnom protestvovat će i jer općine Zrenjanin i Žitište, u kojima su se tokom rata nalazili zloglasni logori, nisu dostojno obilježile mjesta stradanja. Aktivistice su se nebrojeno puta obratile općinskim vlastima sa zahtjevom da se na mjestima stradanja i mučenja u logorima Stajićevo i Begejci postave spomen-ploče, što bi bio doprinos procesu povjerenja i pomirenja, kao i uvažavanju dostojanstva žrtava tih logora i njihovih porodica.
Revidirana presuda Haškog tribunala Šljivančaninu i drugima predstavljala je ujedno i uvredu vukovarskih žrtava i njihove preživjele rodbine – ističu Žene u crnom.
“Nažalost, naš zahtjev nije bio uslišen, kao i oni prije njega, što ukazuje na nedostatak političke volje i moralne odgovornosti u odnosu na zločine počinjene u naše ime”, smatraju aktivistice.
“Suđenje za ubistva više od 200 zarobljenika i civila hrvatske nacionalnosti koji su strijeljani na Ovčari završeno je sramotno niskim kaznama u Vijeću za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu, podsjećaju. Na sličan način je presuđeno i u Haškom tribunalu “vukovarskoj trojci”, što je nesumnjivo doprinijelo minimiziranju uloge JNA za zločine u Hrvatskoj i posebno za urbicid u Vukovaru. Revidirana presuda Haškog tribunala Šljivančaninu i drugima predstavljala je ujedno i uvredu vukovarskih žrtava i njihove preživjele rodbine“, ističu Žene u crnom, prenosi Blic.