Vakcina diplomatija ne završava se samo dočekom vakcina na aerodromu u Beogradu, već predsjednik Srbije Aleksandar Vučić određene količine nosi u komšijske zemlje koje još nisu uspjele dobiti vakcine bilo iz COVAX programa, bilo iz nekih drugih bilateralnih dogovora. Dobar marketinški potez ili stvarna pomoć?
Kutija Pfizer vakcina iz Srbije prije dvije sedmice stigla je u Sjevernu Makedoniju, zemlju u kojoj za sada nema drugih vakcina. Protiv COVID-19 vakcinisalo se 2.300 ljudi
“Na engleskom to zvuči ovako “friend in need is a friend indeed”, dakle stvarni i pravi prijatelj je onaj koji vam se nađe i u teškim trenucima, u nevolji kada vam je nešto potrebno, a ne samo kada je uvijek lako i lijepo”, tvrdi Vučić.
Nekoliko dana kasnije premijerka Srbije Ana Brnabić povlači isti potez i odnosi u Crnu Goru 2.000 doza ruske Sputnjik V vakcine. Sve što radi Aleksandar Vučić radi zbog sopstevnog marketinga ocjenjuje novinar Ranko Pivljanin.
“Zapravo da je prvi interes bio onaj plemenitiji ta kutija je mogla da ode i u drugoj pratnji i po snjegu u Makedoniju i u Sarajevo, doduše u Crnu Goru je poslao premijerku Anu , ali on zna da će slike sa tih događaja koristiti za svoja gostovanja i druge svrhe ne bi bile upečatljive sa drugim junacima kao što su sa njim u glavnoj ulozi”, smatra Pivljanin.
Najviše komentara izazvao je poklon vakcina koji je predsednik Srbije odnio u Sarajevo. Marketinški stručnjaci iz Bosne i Hercegovine krive svoju vlast što nije bila sposobna da na vrijeme, kako kažu, nabave vakcine.
“Ovdje se postavlja pitanje ko će biti odgovoran za živote koji se gube nečijom nesposobnošću, dok su krali bilo je dobro. Imamo mi neku crkavicu, živjet ćemo pa nek kradu, ali sada kradu živote ljudima i pitanje je da li će neko odgovarati za to i to je ono što je bitno. Ne ono što nam kažu susjedi, istočni ili zapadni, jer mi nemamo odgovore ovdje”, kaže Una Bejtović, stručnjakinja za marketing.
I građani Sarajeva ovom poklonu iz Srbije gledali su u zube…
“Katastrofa jer nama to ne treba. Nama to stvarno ne treba, prije bih umrla nego primila tu vakcinu koju je on donirao”.
“Kao čin dobre volje hvala mu, ali mislim da je naša vlast trebalo više da uradi i nabavi sama vakcine”.
“Politika. (A da li biste primili tu vakcinu?) Ne vjerujem”.
5.000 zdravstvenih radnika u Bosni i Hercegovini dobilo je priliku da se lakše bore sa koronom, oni koji su prihvatili da prime AstraZenecu iz Srbije koja je kupila preko Indije.
“Srbija je odbila pomoć od Bosne i Hercegovine tokom pandemije, za Sandžak 50 hiljada eura, to je otprilike ta cifra koliko koštaju i donirane vakcine i onda vidimo da naši nemaju to dostojanstvo, jednostavno što nisu sposobni da se brinu za svoje građane i prinuđeni su da prime ovakve donacije”, smatra Ivana Marić, politička analitičarka.
Srbija za sada najviše ima Sinopharm vakcina, ali dogovor sa kineskim vlastima ne omogućava da vakcine koje se prodaju Srbiji iz nje putuju nekom drugom.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!