Deset ovogodišnjih filmova koji su najviše razočarali

Showbiz 27. jun 201613:57 > 28. jun 2016 07:32
Youtube/ Warner Bros. Pictures/Screenshot

Saznajte koje su to filmske "katastrofe" zadesile prvu polovinu 2016. godine.

Filmovi mogu da razočaraju na više nivoa. Katkad su to briljantna umjetnička djela koja iz nekog razloga ne uspiju da privuku dovoljno publike, dok katkada jednostavno nisu dovoljno provokativni, inspirativni, pa čak ni zabavni, piše MTV.rs.

Iako nam je prva polovina 2016. ponudila mnoge filmove koji su zaista vrijedni gledanja, gotovo je jednako bilo onih koje bi pametnije bilo preskočiti. Pogledajte listu ovogodišnjih filmova od kojih smo jednostavno očekivali više.

13 Hours

Koliko je mudro uzeti nešto što se stvarno dogodilo i rezultiralo brojnim gubicima i pretvoriti to u zabavu za mase? Koliko vremena treba da prođe od tragedije da bi ona mogla da se adaptira za velika platna? Da li cilj bio poučiti, inspirisati ili jednostavno u dva sata ugurati što je više moguće eksplozija? Sva ova pitanja očigledno nisu pala na pamet Michaelu Bayu kada je kreirao akcioni film o napadima na diplomate SAD-a koji su se 2012. dogodili u Libiji.

Filmska kritičarka Stephanie Zacharek (TIME) napisala je kako bi “bacila paradajz – ili granatu – da sam samo imala nešto od toga”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.

Dirty Grandpa

Komedija o starcu na ljetovanju koja u bioskopu stiže u januaru sigurno ne bi izazvala velika očekivanja, da starac nije jedan od najvećih glumaca u posljednjih 50 godina, a njegov partner sa ekrana zvijezda u usponu. Ipak, ništa od talenata koje Robert De Niro i Zac Efron nesumnjivo posjeduju nije došlo do izražaja u ovom filmskom ostvarenju. Sve zajedno ne bi bilo toliko neoprostivo da film velik dio svog humora nije bazirao upravo na rasističkim i homofobnim “šalama”. Propustite.

Gods Of Egypt

1956. Marlon Brando je u filmu “The Teahouse Of August Moon” tumačio ulogu Japanca. 2016. godine u “Gods Of Egypt” gledamo drevni Egipat u kom su gotovo svi njegovi glavni glumci – bijelci. Reditelj Alex Proyas i studio Lionsgate izvinili su se zbog izostanka raznolikosti u filmu, ali to im nije mnogo pomoglo, jer je film prikazivanjem u bioskopima jedva vratio novac koji je uložen u njegov nastanak.

The Brothers Grimsby

Politička korektnost u komedijama? Autori ovog filma očigledno nemaju pojma šta je to. Da li vam je smješno to što u njemu Donald Trump dobije AIDS? Nekim ljudima je bilo. Mnogima nije. Čini se da i u komedijama postoji neka granica koju ne bi trebalo preći – a upravo je to Baron Cohen uradio. Pored uvredljivih šala, u ovom filmu gotovo da ni nema ništa drugo. Osim Barona Cohena u slonici. Dok ima odnos sa slonom… Niste pogledali? I nemojte.

Batman v Superman: Down of Justice

Dva najveća superheroja DC Comicsa u istom filmu… zvučalo je obećavajuće, zar ne? Nažalost, usprkos svim našim očekivanjima, i gledaoci i kritičari su se složili u jednome- ovaj film je jedno veliko, veliko razočaranje. Šta drugo reći osim da se nadamo da će “Suicide Squad” ostaviti bar malo bolji utisak. Lošiji sigurno ne može.

The Boss

Melissa McCarthy je veoma talentovana komičarka, i baš smo zato razočarani kada filmovi u kojima glumi ne pokazuju svu veličinu njenog talenta. “The Boss” joj je jednostavno dao premalo materijala s kojim bi mogla da radi. Umjesto toplog filma s lako probavljivom porukom o važnosti prijateljstva i porodice, nakon gledanja ostali smo pitajući se… šta smo to uopšte gledali? Naša želja za smijehom ostala je sve samo ne uslišena.

Nina

Biografski film o Nini Simone nije bio samo razočaranje, već, prema riječima Buzzfeeda, “film katastrofe” (i to ne onaj s cunamijima i poplavama). Sama porodica muzičke dive smatrala je kako se radnja filma prečesto udaljava od istine. Sve u svemu, svima koji žele da saznaju nešto o Nini Simone, preporučujemo da zaobiđu ovaj film i pogledaju dokumentarac Liz Garbus nominovan za Oscara, “What Happened, Miss Simone?”

“Lovac i ledena kraljica” – Huntsman: Winter’s War

Kada govorimo o nastavcima koji nikoga nisu interesovali niti je iko želeo da ih gleda, pričamo o filmovima poput ovog. Kristen Stewart koja je tumačila ulogu Snježane u njegovom prethodniku iz 2012. na pitanje o tome kako to da nije imala veze s naslovom, odgovorila jednostavno: “Hvala Bogu.” Čak ni zvijezde poput Charlize Theron, Chrisa Hemswortha, Jessice Chastain i Emily Blunt nisu pomogle ovom filmu da bude manje dosadan. Film je zaradio oko 160 miliona dolara, za razliku od njegovog prethodnika čija je zarada bila oko 400 miliona dolara.

Mother's Day

Lezbijski par, međurasni par, žena bez djece orijentisana na karijeru i čitav niz likova koji su prikazani toliko površno da sve podsjeća na karikaturu. Sama radnja je ekstremno predvidljiva i istovremeno nerealistična i, sve u svemu, najbolje što nam je ovaj film donio jesu upravo urnebesne kritike, što publike, što kritičara.

X-Men: Apocalypse

Nakon “X-Men: Days Of future Past” koji je dobio više nego dobre kritike, od “X-Men: Apocalypse” očekivali smo bar isti nivo oduševljenja. Ipak, posljednji nastavak ove trilogije o mutantima jednostavno je… previše. Previše specijalnih efekata i previše starih i novih mutanata zbog čega pate važniji likovi i sama radnja. Razlozi zbog kojih dežurni zločinac Apocalypse želi da “očisti” svijet su nedovoljno razrađeni i pretjerano površni, a ni sam on nije naročito strašan. Jedinom zaista interesantnom liku, Magnetu, nije posvećeno ni upola pažnje koliko je zaslužio.