Najbolji momenti sa Eurosonga – koji tu uopće ne pripadaju

Showbiz 14. maj 201615:02 > 15:54
Facebook

Večeras nas očekuje finale takmičenja za najbolju pjesmu Eurovizije. Takmičenje koje mnogi doživljavaju kao "festival kiča i šunda", tokom godina ponudio je neke dosta neobične momente, i predstavnike koji su bili sve - samo ne tipični.

Svi se sjećaju momenta 2006. godine kada je suverenu pobjedu odnijela Finska, koja je te godine na takmičenje poslala bend Lordi, finske hard'n'heavy rockere, koji su tu kulturu približili širokim narodnim masama.

U narednim redovima, prisjetit ćemo se “najtežih” momenata na Euroviziji, odnosno svih izvođača i bendova koji su na ESC došli sa tvrdim zvukom rock'n'rolla i heavy metala, zbog kojih su ljubitelji šlagera “krvarili na uši”. 

Lisut je sastavio portal Team Rock, koju prenosimo u cjelosti. 

Apocalyprica – 2007.

Finski symphonic metal bend je poznat širom zemaljske kugle svim ljubiteljima metala. S druge strane, ogromna su nepoznanica pristalicima “milijeg” pop zvuka koji je skoro pa isti na svim krajevima svijeta.

Bend je tokom godina sarađivao sa velikanima tvrdog zvuka poput Coreyja Taylora iz Slipknota, Davea Lombarda, a prije devet godina su došli na eurosong sa svojim violončelima.

Keep of Kalessin – 2011.

Norveški black metal bend je postao omražen u svom žanru kada su 2011. godine pristali da se pojave na velikoj pozornici za najbolju pjesmu Starog kontinenta. A sjećate li se momenta kada je 2009. godine na Eurosongu trijumfovavo Alexander Rybak, sa pjesmom Fairytale?

2011. godine se vratio na Eurosong, u jednoj čudnoj kolaboraciji sa Keep of Kalessin.

Prisjetimo se kako je to izgledalo.

Lordi – 2006.

Najlegendarniji Eurosong nastup desio se 2006. godine, kada su finski horror rockeri sa pjesmom Hard Rock Hallelujah odnijeli pobjedu.

Mashup bendova GWAR i Kiss “ukrali su show” na Eurosongu, i tako iznenadili širu svjetsku javnost.

Max Jason Mai – 2009.

Miroslav Šmjada, kako mu je pravo ime i prezime dugo je nosio nadimak “slijedeći Kurt Cobain”, a završio je drugi na nacionalnom takmičenju Pop Idol.

Gledajući Rock Of Ages odlučio je da “postane” Jon Bon HJovi, a kao rezultat je nastala pjesma “Don't Close Your Eyes”, i dokazao da rock balade nisu izumrle.

Winny Puhh – 2013.

Ovaj nastup je jako teško objasniti. Uglavnom, Estonski punk-rockeri su imali bubnjara koji je bio okrenut naopako, visio je s plafona, loša šminka i – metal.

(Srećom) nisu prošli nacionalno takmičenje, ali njihov nastup vrijedi istaći.

Terasbetoni – 2008.

Kada prevedete ime ovog benda dobijete “Čelični beton”. Teško da će neko nekada smisliti originalnije power metal ime za bend. Imali su poprilično “herojsku” izvedbu, čime je Finska još jednom dokazala da ima rock'n'roll kulturu – izraženiju od svih ostalih.

Na Eurosong je Finska donijela više metala nego li ostatak kontintenta zajedno.

Eldrine – 2011.

Eurovizija nije za rock'n'roll ili metal muziku, ali bend koji nalikuje na Evansescence uvijek može proći (možda).

Ne znamo odakle im inspiracija za kostime, alu u svakom slučaju djeluju kao mix ruske tradicionalne haljine i Trona.

https://youtube.com/watch?v=IJ7SGWZt9Zo

Kabat – 2007

Od 1983. godine su veliko ime u Češkoj, a 2007. godine su za svoju izvedbu na Eurosongu dobili samo jedan poen.

Ne čudi što eurovizijska publika ne zna da prepozna visokooktanske nastupe bendova koje vrijedi slušati privatno.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.