Nagrada Laureus: Max Verstappen najbolji sportista svijeta

Formula 1 25. apr 202209:40 > 09:44 0 komentara
Reuters

Šampion Formule 1, Max Verstappen, proglašen je Laureusovim sportistom godine 2022, dok je olimpijska šampionka u sprintu Elaine Thompson-Herah osvojila nagradu za najbolju sportiskinju na ceremoniji dodjele nagrada u Sevilli u nedjelju (24. aprila).

Verstappen je postao prvi holandski vozač koji je osvojio Svjetsko prvenstvo, nakon što je pobijedio sedmostrukog pobjednika Lewisa Hamiltona u posljednjem krugu posljednje trke sezone 2021. u Abu Dhabiju u decembru.

Jamajčanka Thompson-Herah postala je prva žena koja je uzastopno osvojila olimpijske sprinterske parove, nakon što je zadržala svoje titule na 100 i 200 metara u Tokiju prošle godine i osvojila nezaboravne Igre sa zlatom u štafeti 4×100 metara.

Britanska tinejdžerka Emma Raducanu uzela je nagradu za uspjeh godine nakon svog bajkovitog trijumfa u New Yorku u septembru, kada je osvojila US Open kao kvalifikantica.

NFL igrač Tom Brady, koji je ove godine prvobitno se povukao, a onda se predomislio, nagrađen je za životno djelo nakon što je osvojio rekordni sedmi Super Bowl sa Tampa Bay Buccaneersima.

Poljski napadač Robert Lewandowski iz minhenskog Bayerna osvojio je nagradu za izuzetna dostignuća nakon što je prošle sezone postigao rekord njemačke Bundeslige od 41 gol, čime je oborio rekord Gerda Mullera koji je Nijemac držao 49 godina.

Sedmostruki MotoGP svjetski šampion Valentino Rossi, koji je prošle godine okončao karijeru koja traje više od dvije decenije, osvojio je nagradu Sporting Icon – svoju treću Laureusovu nagradu nakon što je osvojio Povratak godine (2011.) i Spirit of Sport (2006.) nagrade.