U18 Eurobasket: BiH savladala favorizovanu Francusku

Košarka 29. jul 201717:28 > 17:37
Screenshot

U okviru prvog kola grupe D na U18 Eurobasketu reprezntacija BiH odmjerila je snage sa selekcijom Francuske.

Krenulo je sa trojkom Francuza i tri promašena zicera reprezentacije BiH, međutim u uvertiri Evropskog prvenstva za košarkaše do 18 godina – gledali smo odličnu košarku, punu preokreta i neizvjesnosti, i sa jakim odbranama obje reprezentacije.

Da su ove dvije reprezentacije ravnopravni protivnici govori i kretanje rezultata tokom cijelog meča.

Zahvaljujući boljem otvaranju susreta, Francuzi su izašli kao pobjednici prve četvrtine, gdje je rezultat glasio 20:17, ali tim BIH vođen odličnom igrom Sanija Čampare napravio je preokret do poluvremena koje je okončano sa pola koša prednosti za BiH, 34:33.

Treći period igre otišao je na stranu Francuza, uprkos tome što se praktično igralo po sistemu koš za koš, ali se u posljednju fazu ušlo sa vodstvom Francuza 52:51.

Nedostatak koncentracije reprezentativaca BiH pri otvaranju četvrte četvrtine doveo je Francusku u prednost od šest poena, što je praktično bila i najveća prednost jednog tima u cijelom meču.

Dva minuta do kraja susreta na semaforu je bilo 59:59, a napad je bio za Francusku. Šutirali su za tri i promašili, nakon čega ulazi floater Sanija Čampare koji BiH dovodi u vodstvo 61:59.

Četvrta četvrtina bila je i statistički najneefikasnija – ali je to ipak na koncu više odgovaralo igračima BiH, koji su iskoristili ishitrenost i nerezonske šuteve Francuza. Konačan rezultat glasio je 66:65 u korist BiH, koja je tako pobjedom otvorila evropsku košarkašku smotru za juniore.

Sani Čampara postigao je 32 poena, Čerkezović je dodao sedam, dok je kod Francuza najefikasniji bio Briki sa 13, dok je Dossiu Yovo ubacio sedam.

Utakmica BiH protiv Slovačke na rasporedu je sutra u 18.00 sati, a protiv Latvije juniori BiH igraju 1. augusta u 13.30 sati.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.