Pešić za sedam dana donio Barci trofej, u finalu pao Real

Košarka 18. feb 201820:28 > 21:35
Alexander Hassenstein, Bongarts

Košarkaši Barcelone u finalu Kupa kralja pobijedili su najvećeg rivala Real Madrid i 24. put u historiji osvojili prestižno takmičenja.

Katalonci su u odlučujućem meču završnog turnira u Las Palmasu savladali četvorostrukog uzastopnog pobjednika nacionalnog kupa sa 92:90 (15:21, 25:13, 27:18, 25:38).

Srbijanski trener Svetislav Pešić za kratko vrijeme preporodio je giganta i za svega sedmicu dana upisao četiri trijumfa, uključujući tri na finalnom turniru.

Legendarni Kari je sa Kataloncima 2003. bio prvak Evrope, a sa ovim klubom je osvojio još prvenstvo Španije 2003. i 2004.

U meču sa mnogo oscilacija na obje strane Barcelona je odlučujuću prednost stekla u drugom i trećem periodu, a u 32. minutu bilo je i maksimalnih 71:54 za Katalonce.

Madriđani se nisu predavali, uspjeli su da se vrate, trojkom Thompkinsa 12 sekundi prije kraja i smanje na 92:90, a uz malo sreće mogli su i do velikog preokreta. Oriola je 10 sekundi prije kraja promašio oba slobodna bacanja, ali u posljednjim trenucima Causeur nije bio precizan u šutu za tri poena.

Najefikasniji u Pešićevom timu bili su Pau Ribas sa 21 poenom, a Ante Tomić je upisao 17. Kod Reala Jaycee Carroll je zabilježio 18, Thompkins 17, a Luka Dončić je stao na 14 poena.

Barcelona i Real Madrid se u petak u 23. kolu Eurolige sastaju u “Blaugrani”.