Poklonite se "Kralju"

Košarka 28. maj 201804:52 > 07:01
Gregory Shamus Getty Images Sport

Košarkaši Cleveland Cavaliersa igraće u finalu NBA lige četvrtu godinu zaredom, pošto su pobjedom u sedmom, odlučujućem meču u TD Gardenu nad Boston Celticsima 87:79 , slavili sa 4-3 u finalnoj seriji Istoka.

Najzaslužniji za to je najbolji igrač tima iz Ohaja LeBron James, koji je pružio još jednu sjajnu partiju. “Kralj” je proveo svih 48 minuta na parketu i meč završio sa 35 poena, 15 skokova i devet asistencija i time odveo Cavalierse u novu borbu za titulu.

Za njega, to je osmo uzastopno finale NBA lige, u kojem će imati priliku da se bori za četvrti šampionski prsten, drugi sa Cavaliersima.

U izostanku Kevina Lovea, veliku podršku Jamesu pružio je Jeff Green sa 19 poena i osam skokova, pogodivši vjerovatno i ključnu trojku u finišu kojom je odbijen posljednji nalet Celticsa.

J.R. Smith je dodao 12 poena i četiri skoka, Tristan Thompson je imao 10 poena i devet skokova, a George Hill šest poena.

U redovima Celticsa, kojima je ovo prvi poraz u ovogodišnjem play-offu na svom parketu, najbolji su bili Jayson Tetum sa 24 poena i sedam skokova i Al Horford sa 17 poena, četiri skoka i tri asistencije.

Domaći su agresivno otvorili meč, posebno motivisan od starta bio je Tetum, i serijom 11:4 stekli ranu prednost. Na drugoj strani, očekivano, James je preuzimao odgovornost i sa 12 od prvih 16 poena ekipa uspeo da vrati Cavalierse u igru i dovede ih do prvog vodstva (16:15). Međutim, u nastavku je bilo jasno da je LeBronu neophodna podrška saigrača, koju u tim trenucima nije imao, što su Celticsi iskoristili i serijom 9:0 u posljednja dva minuta četvrtine otišli na 26:18.

Sa lošom igrom, gosti su nastavili i u uvodnim minutima drugog kvartala, kada nisu uspjevali da pogode ništa – Korver je u tim trenucima šutirao za tri 0/4 – dok je kod Celticsa Horford nastavio tamo gdje je stao Tetum i sjajnom igrom odveo svoj tim na +12 (35:23).

Cavaliers su u tim trenucima izgledali izgubljeno, ali stvari su se ubrzo promijenile. Probudili su se Thompson i Green, koliko-toliko rasteretili LeBrona, koji je već do poluvremena imao double-double (17p, 10sk), i zahvaljujući njima gosti su serijom 12:2 ponovo bili u meču pred odlazak na odmor (43:39).

Celticsi su u uvodnim minutima drugog poluvremena održavali prednost, ali su onda počeli da se muče u napadu i za kratko vrijeme viđen je preoket – James i izuzetno raspoloženi Green su trojkama inicirali seriju 9:0 za vodstvo Cavaliersa na tri i po minuta do kraja dionice (56:51).

Domaći su ubrzo došli do poravnanja u finišu, da bi LeBron trojkom zatvorio dionicu i doveo tim iz Ohaja na plus tri pri ulasku u posljednjih 12 minuta.

Poslije samo 13 poena u trećem kvartalu, Celticsi su za nešto manje od dva minuta posljednjeg ubacili osam i trojkom Morrisa stekli prednost 64:61. Dobar ofanzivni početak u odlučujućoj četvrtini imao je i Cleveland, Smith je bio precizan za tri, a prvi šut van linije 7.24 ubacio je i Korver za novo vodstvo 67:64.

Na šest minuta do kraja, gosti su imali 71:67, uslijedio je time-out Bostona iz kojeg je su proizašla dva fantastična poteza Tetuma – zakucavanje u lice Jamesa, pa trojka preko ruke za vodstvo domaćeg tima 72:71. U tim trenucima, možda i ključnu trojku na drugoj strani pogodio je Green, a poenima Thompsona, Cavaliers su odbili nalet Bostona – 76:72.

Pri rezultatu 78:74, Celticsi su u jednom napadu imali nekoliko pokušaja za tri poena, ali bez uspjeha, na drugoj strani, James je bio polovično precizan sa penala, Hill je pogodio u kontri, zatim je LeBron poentirao uz faul, pa su Cavaliersi u posljednju minutu meča ušli sa plus 10, kad je pitanje pobjednika bilo riješeno.

U velikom finalu Cavaliersi će igrati sa pobjednikom Zapada. Odlučujući meč te serije između Huston Rocketsa i aktuelnih šampiona Golden State Warriorsa gledajte uz direktan prenos na SK1, u noći između ponedjeljka i utorka od tri časova po našem vremenu.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.