Zvezda osvojila ABA ligu

Košarka 30. apr 201522:12 > 22:13
ABA liga

Košarkaši Crvene zvezde šampioni su ABA lige. Prvi put u historiji. Crveno-bijeli su u četvrtoj utakmici finala play-offa pobijedili Cedevitu u Zagrebu sa 89:79 (30:25, 22:10, 17:23, 20:21) i ukupnim rezultatom 3:1 završili seriju.

Crveno-bijeli su impresivnu sezonu završili samo sa četiri poraza i potpuno zasluženo je zlatno prstenje završilo na rukama pulena trenera Dejana Radonjića.

Za razliku od meča broj tri, Beograđani su večeras bili mnogo skoncentrisaniji i odlučniji da posao završe u hrvatskoj prijestolnici. Crvena zvezda je poslije izjednačene prve četvrtine, koju je obilježio Boban Marjanović, u drugoj “prelomila”utakmicu i kasnije manirom iskusnih ekipa meč privela kraju.

Efikasnu prvu četvrtinu zatvorila je nevjerovatna trojka Dženkinsa sa zvukom sirene za vodstvo Beograđana – 30:25.

Crveno-bijeli su u istom ritmu počeli i drugi period, u kojem su Zagrepčane limitirali na samo deset poena.

Zvezda je serijom 9:0 u 12. minutu prvi put došla do dvocifrene prednosti – 36:25. Cedevita je već tada bila na koljenima, a
trener Jasmin Repeša nikako nije uspjevao da pronađe rješenje za raspložen gostujući tim, koji je pred odlazak na odmor vodio i sa 19 poena – 52:33.

Cedevita je na startu treće četvrtine sve pokušala da se vrati u meč, međutim, Zvezda je imala spreman odgovor i nijednog
trenutka nije dozvoljavala da ispadne iz ritma. Istina, trojkom Zubčića u posljednjim trenucima trećeg perioda Zagrepčanima se rodila nada – 69:58.

ABA liga

Iako su bili bez pomoći Roka Lenija Ukića, koji je odigrao svega nešto manje od četiri minuta i Marka Tomasa (9.50), hrvatski šampion nije se predavao i serijom 10:0, na dva minuta i 13 sekundi prije kraja, Stanko Barać je trojkom približio Cedevitu na samo pet poena minusa – 81:76.

Ipak, mir u redove Beograđana vratio je Dženkins trojkom već u sljedećem napadu za definitivan kraj svih nadanja domaće ekipe. Cedeviti je ovo bilo treće učešće u finalu ABA lige i treći poraz.

Najefikasniji u crveno-bijelim redovima bio je Dženkins sa 17 poena, Mitrović je postigao 14, a Kalinić i Marjanović po 12 poena. Kod Cedevite Zubčić je upisao 15, a Bilan 12 poena.

ABA liga

Utakmici u Zagrebu prisustvovali su i predsjednik Košarkaškog saveza Srbije Dragan Đilas i generalni sekretar Andrija Kleut.

Marjanović MVP
Centar Crvene zvezde Boban Marjanović je proglašen za najkorisnijeg igrača finalne serije regionalnog takmičenja.
Još jedno priznanje za crveno-bijelog gorostasa, koji igra sezonu života.