Eurobasket U-16: Kadeti BiH slavili protiv Italije

Košarka 07. aug 201514:11 > 15:10
Screenshot/Youtube

Kadetska košarkaška reprezentacije BiH je u drugoj utakmici Evropskog prvenstva U-16 u Litvaniji bila bolje od selekcije Italije rezultatom 77:65.

Naši reprezentativci su bolje otvorili meč što pokazuje rezultat prve četvrtine 25:14, ali ipak je Italija na momente pokazivala znake otpora i davala naznake da se radi o vjerodostojnom takmacu BiH.

Druga četvrtina se pokazala kao prelomna, s obzirom da se na poluvrijeme otišlo rezultatom 50:19. Dakle, BiH je ovu dionicu dobila sa nevjerovatnih 25:5 i tako osigurala prednost od 31 poen razlike.

Treba istaći i potez meča, a to je pogodak mladog Alikadića sa sredine terena uz zvuk sirene za kraj poluvremena.

Nakon poluvremena, utakmica je nastavila u sličnom tempu kao prije pauze. Rezultat je glasio 66:40, a kadeti BiH su u određenim trenucima imali i više od 30 koševa prednosti.

Italijani su “zaprijetili” u posljednjoj dionici kada su prišli na -15, nakon što je selektor BiH dao šansu rezervnim igračima. Šest minuta do kraja meča, rezultat je bio 66-51.

Ipak vraćanjem prve petorke na parket, BiH je uspjela odoliti naletu Italije, te je utakmica završena rezultatom 77:65.

Džanan Musa je predvodio našu reprezentaciju sa 23 poena, 19 skokova i 7 asistencija, dok su Njegoš Sikiraš i Sani Čampara ubacili po 13 poena. Lazar Mutić je imao 10 poena i 6 skokova. Na drugoj strani je najbolju partiju pružio Guglielmo Caruso sa 16 poena i 13 skokova.

BiH je ovom pobjedom uspjela osigurati nastup u narednoj fazi takmičenja.