Debakl BiH protiv Finske u Montpellieru 59:88

Košarka 09. sep 201515:41 > 16:26
AFP

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u četvrtom kolu Eurobasketa u francuskom Montpellieru odmjerila snage sa selekcijom Finske, a nakon četiri četvrtine konačan rezultat iznosio je 88:59 u korist tima sa sjevera Evrope.

U jednom od dva ključna meča za plasman dalje, Finska je dosta bolje otvorila susret. Iako su obje reprezentacije imale seriju promašaja na otvaranju susreta, te su prve minute proticale sa 0:0 na semaforu – nominalni gosti Finci su prvi “probili led” te se trojkom Nuutinena odvojila na samom startu meča.

Finci su ostvarili startu prednost, koju su čuvali do konca četvrtine, kada se na odmor/timeout otišlo sa prednošću od 19:12. Dosta bolji šut iz vana, te mirnija realizacija sa poludistance dali su prednost Finskoj, kojoj je pobjeda bila potrebna kao i BiH za plasman u drugi krug natjecanja na Eurobasketu.

AFP

Otvaranjem druge četvrtine, Kikanović je pogodio jedno slobodno bacanje, čime je smanjio rezultat, da bi u narednom napadu kontrom 3 na 1 Albijanić zakucavanjem dodatno smanjio prednost Finaca na 19:15.

Najmanja razlika između dva tima iznosila je tri poena, a kada je Renfroe pogodio šut iz kornera, 21:19 je stajalo na semaforu. Selektor Ivanović dosta je rotirao playmakere, kao i centre, koji ruku na srce su dosta bolji bili u napadu, nego li u odbrani.

Najveći problem bio je defanzivni skok, jer je Fincima dozvoljeno da po dva ili tri puta dobiju novi napad. Upravo zbog toga, polovinom druge četvrtine Finska je vodila 33:24, a uz to sjajno ih je služio šut za tri poena.

Finci su postizali dosta poena u prvom poluvremenu iz izgubljenih lopti selekcije Bosne i Hercegovine, dok su oni bili poprilično sigurni sa tranzicijom lopte, dozvolivši BiH samo dva poena u tom segmentu.

Visok broj nerezonskih šuteva Gordića u prvom redu, doveo je BiH do deficita od 11 poena na dvije i pol minute do poluvremena (35:24). Pretjerivanje u šutevima preko ruke, bez igrađene akcije i katastrofalnoj disharmoniji u odbrani, BiH mogla je biti prezadovoljna ishodom, odnosno relativno malom rezultatskom razlikom Finske na poluvremenu meča, koja je iznosila 14 poena (41:27).

Pogledajte presjek prvog poluvremena.

U nastavku, Finci su nastavili gdje su stali. Prednost su podigli do 19 razlike, a šuteve iz vana mijenjali su sjajnim ulazima pod koš. Kikanović je postao agilniji pod protivničkim obručem, te je na momente spuštao prednost na 16 razlike (48:32).

Kako je odmicala treća četvrtina, selekcija Finske je izgledala dosta dominantije, a njihovi poeni su djelovali kao da BiH igra “spuštenog koplja” u odbrani. Na pet minuta do kraja trećeg perioda, 52:35 bila je prednost Finske.

AFP

Finski navijači su iz minute u minutu padali u trans, a selekcija BiH je potvrdila dugogodišnje tvrdnje da je treća četvrtina najveća boljka ova, ali i svih prošlih generacija bh. košarkaša.

Treći period okončan je rezultatom 72:42, čime je postalo praktično jasno da BiH može upisati i treći poraz na ovom Eurobasketu.

Problemi sa realizacijom nastavili su se i u posljednjem periodu,

dok je reprezentacija Finske, dosta opuštenije igrala, mada sa većom dozom entuzijazma nego li BiH u cijelom meču, pa je samo bilo pitanje sa koliko razlike će BiH izgubiti. Sigurna i lijepa košarka Finske, i generalna nemoć BiH mogu biti jednorečenični opis današnjeg susreta.

Konačan rezultat glasio je , čime je BiH propustila prvu meč loptu da izbori plasman u knock-out fazu. Druga prilika je sutra protiv Rusije, ali će se dosta “matetmatike” morati poklopiti, da bi grb BiH bio istaknut u drugom krugu.