CSKA prvak Evrope u košarci

Košarka 15. maj 201622:06 > 22:32
Reuters

Košarkaški CSKA iz Moskve novi su prvak Evrope u košarci. Ruski sastav večeras je u Berlinu savladao Fenerbahce i finalu doigravanja i tako stigao do sedme titule kontinentalnog prvaka u klupskoj historiji.

Konačan rezultat u fantastičnoj utakmici i nakon produžetka bio je 101:96.

Bolje je ruski velikan otvorio meč, imali su tokom većeg dijela prvog perioda prednost, ali nisu uspijevali odlijepiti od rivala koij nije igrao dobro, ali je bio u rezultatskom priključku – sve do prvih minuta druge četvrtine.

Tada se pod dirigentskom palicom nezadrživog Miloša Teodosića ruski sastav odvojio, a nakon jednog savršeno odigranog perioda, njihova prednost na poluvremenu je iznosila golemih dvadeset poena. Sve je funkcioniralo perfektno u timu višestrukog prvaka Evrope.

Dimitrios Itoudis jeste jedan od najboljih stručnjaka na Starom kontinentu, ali šta mu to vrijedi kada na drugoj strani parketa ordinira Željko Obradović. Čak se i nakon trećeg perioda nije dalo naslutiti da turski sastav ima šansu da se vrati iz praktično izgubljene utakmice, ali…

Visoki pressing donio je rezultat u posljednjem periodu, mučila se ekipa iz Moskve u napadu dok su kod Fenera u ofanzivi proigrali Ekpe Udoh i Luigi Datome. A kada se šutem s distance priključio Bobby Dixon, istanbulski gigant bio je tu, na korak od epskog preokreta.

Na nešto više od tri minute do kraja, Fenerbahce je trojkom Dixona stigao na minus od tri poena (76:79), a meč je konačno ponudio rezultatsku neizvjesnost. A tek kada je isti igrač pogodio flouter za floater za -1, kompletno gledalište bilo je na nogama.

Poklonio je potom Teodosić magičnu asistenciju, Nando de Colo je lako položio pa smo u posljednji minut ušli uz tri poena viška, ali je raspoloženi Dixon ponovo bio precizan za tri poena za izjednačenje (81:81) nakon ”čitave vječnosti” vodstva CSKA.

Naredni napad donio je veliku grešku De Coloa, da bi Sloukas poenima iz slobodnih bacanja doveo Turke u vodstvo, 83:81. CSKA je imao posljednji napad u regularnom dijelu meča, promašili su šut za pobjedu, ali je Viktor Hrjapa pogodio iz ofanzivnog skoka za remi. Za Fener su ostale dvije sekunde do kraja, ali nije to bilo dovoljno za kvalitetnu akciju.

Produžetak je protekao u izjednačenoj igri, koš za koš, i nešto sporiji ritam – sve od finiša.

Miloš Teodosić ubacio je 19 poena uz pet skokova i sedam asistencija dok je bolji od ostalih u poraženom timu bio Bobby Dixon sa 17 poena i četiri skoka.

Uz izvjesnu psihološku prednost u kojoj su Turci nakon podviga uživali, ipak se nisu uspjeli oduprijeti boljem sastavu pa je CSKA stigao do sedme titule prvaka Evrope u klupskoj historiji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.