Danas se navršavaju 23 godine od smrti Dražena Petrovića koji je tragično preminuo 7. juna 1993. godine blizu njemačkog Ingolstadta vraćajući se sa utakmice protiv Poljske.
Tužne 23 godine. Tužne, ali i godine u kojima se često spominje velikan ovdašnjih prostora. Dražen Petrović je jednostavno bio unikat. Pobjednik, čovjek sinonim za košarku. Jednostavno, Dražen se nikada nije predavao, pa čak ni kada je u Portlandu bio zamjena legendi NBA košarke Clydeu Draxleru i Porteru. On je uvijek bio spreman da se bori, da uživa u svakom trenutku provedenom na terenu.
Dražen je rođen 22. 10. 1964. godine u Šibeniku. Sa 15 godine je ušao u prvi tim Šibenke i već 1983. godine sa 19 godina bio prva zvijezda tima koji je već sada u legendarnom finalu savladao Bosnu, ali je Košarkaški savez Jugoslavija donio odluku da se ovaj meč ponovi zbog dva posljednja bacanja i faula koji je dosuđen na Petroviću. Šibenka je odbila i Bosna je došla do naslova prvaka. Petrović je 1984. godine potpisao za zagrebačku Cibonu i uslijedile su zlatne godine zagrebačke košarke.
Dražen je vodio Cibonu do dva naslova pobjednika Kupa Jugoslavije i jednog prvenstva, dva naslova Kupa šampiona i 1987. godine protiv italijanskog Scavolinija osvajaju treći naslov u europskim takmičenjima.
U dresu reprezentacije je bio član popularno nazvanog europskog ‘Dream teama’. Tu je postao i svjetski i europski prvak. Prvo su u Zagrebu 1989. godine postali prvaci Europe protiv Grčke, da bi godinu dana poslije postali svjetski prvaci trijumfom u Buenos Airesu.
Dražen je nakon sjajnih partija u Ciboni za u tadašnje vrijeme vrtoglavih 4 miliona dolara potpisao za madridski Real. Nakon što je proveo samo jednu sezonu u redovima španskog tima, otkupljuje svoj ugovor i prelazi u redove Portlanda. Tu su nastupili veliki problemi i po pričanjima njegove majke Biserke, Dražen je bio razočaran neigranjem u dresu ovog tima.
Svoj puni procvat u NBA ligi je doživio prelaskom u redove New Jersey Netsa. To se desilo 23. januara 1991. godine. Do kraja te sezone je dobijao nešto više od 20 minuta u prosjeku i bilježio 12.6 poena. Nakon toga je uslijedila sjajna sezona. Za nešto više od 39 minuta koliko je proveo u svakoj utakmici te sezone je ubacivao 20.6 poena u prosjeku.
Sezonu poslije je bio još bolji. Ubacivao je u prosjeku 22.3 poena i završio među petnaest najboljih strijelaca lige. Izabran je u treću najbolju petorku, ali nažalost nije dobio poziv za nastup na All-Star meču. Između tih nastupa, odigrao je vrhunski na Olimpijskim igrama u Barceloni, gdje je Hrvatska došla do srebra i poražena je od Sjedinjenih Američkih Država u finalu utakmice odigrane u Barceloni. Dream team predvođen Jordanom, Pippenom, Stocktonom, Birdom i ostalim velikanima su jednostavno bili prejaki.
https://youtube.com/watch?v=c4TsDb7Stsk
Tog kobnog 7. juna se Dražen vraćao s utakmice protiv Poljske i poginuo je kao suvozač blizu njemačkog Ingolstadta. Iza Dražena su ostale velike utakmice, partije kojih se danas svi redovito sjećaju. Ostala je njegova velika želja za pobjedom i nešto što će ga oduvijek činiti pobjednikom.
Život leti kapetane…
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.