Argentinci u suzama: Campazzo i društvo ostali bez Mundobasketa (VIDEO)

Košarka 27. feb 202308:44 0 komentara
FIBA

Košarkaši Argentine nisu uspjeli da se plasiraju na Mundobasket pošto su u posljednjem kolu doživjeli šokantan poraz od Dominikanske republike rezultatom 79:75.

Iako su u ekipi bile zvijezde poput Facunda Campazza, Nikole Laprovitiole, Gabrijela Deka i drugih, Argentina je doživjela poraz i prvi put poslije 41 godine neće ići na Svjetsko prvenstvo.

Imali su Gaučosi +17 krajem treće četvrtine, pred posljednjih 10 minuta +10 – 64:54, ali nevjerovatan pad u finišu. Stegla se ruka Campazzu i drugovima, ništa nisu mogli da pogode, dok je Dominikanu do trijumfa predvodio fenomenalni 19-godišnji bek Jean Montero, igrač španske Gran Canarije.

Marcos Delija je na 27 sekundi prije kraja s linije slobodnih bacanja smanjio na 77:75, ali je Delgado pogodio u narednom napadu, za muk u dvorani. Campazzo i Laprovitola su probali šutevima za tri poena u posljednjem napadu, ali nisu bili precizni, pa je uslijedilo veliko slavlje gostiju sa selektorom, Argentincem Nestorom Garcijom koji je do prošle godine bio na kormilu Gaučosa.

Argentincima nisu na ruku išli ni ostali rezultati. Brazil je dobio rasterećenu selekciju SAD-a sa 83:76 i izborio plasman na Mundobasket od 25. augusta do 10. septembra ove godine.

Gabrijel Dek je bio najefikasniji igrač meča sa 27 poena. Campazzo i Laprovitola su ubacili po 10, a Delija devet. Kod Dominikanske Republike, Montero je blistao sa 20 poena, Feliz je dodao 11.