Boston u finalu NBA lige

Košarka 30. maj 202207:51 > 08:18 1 komentar
Jim Rassol-USA TODAY Sports via Reuters

Boston Celticsi su ušli u finale NBA lige i za titulu će igrati protiv Golden State Warriorsa. Oni su u finalu Istoka dobili Miami Heat u sedmoj utakmici rezultatom 100:96.

Celticsi su inače tim koji je sedmu utakmicu u play-off serijama veoma rijetko dobijao na strani. Posljednji put im se to deseilo 1974. godine protiv Milwaukeeja pa su sada u Miamiju imali pred sobom veliku tradiciju koju su morali da sruše. Ipak Celticsi su izgleda ove sezone zaista i tim za velika djela. Od ekipe koja je početkom sezone igrala lošu košarku i koja je zauzimala tek 11. poziciju na Istoku, nastao je šampion Istočne konferencije.

Boston je kroz cijleli meč vodio i kontrolisao rezultat. Početkom drugog poluvremena je Miami bio blizu preokreta, još jednom se Heat vratio u četvrtoj četvrtini kada je razlika bila jedan posjed, a Celticsima je baš bilo gorjelo pod nogama u finišu meča kada je Miami serijom 9:0 prišao na samo dva poena zaostatka.

Iza toga je Miami dobio još jednu priliku jer je poslije promašaja Marcusa Smarta, Jimmy Butler imao šut za izjednačenje ali ga je promašio. Smart je potom pogodio dva slobodna bacanja i tako je postavio konačan rezultat.

Smart je kod Bostona imao 24 poena, Jaylen Brown isto toliko, dok je Jayson Tatum bio najefikasniji sa 26 poena. U Miamiju je lider bio Jimmy Butler sa 35 poena, dok je Bam Adebayo dodao 25.

Boston je 17 puta bio NBA šampion i sada će probati da dođe do 18. titule. Celticsi su posljednji put u NBA finalu bili prije 12 godina kada su ih dobili Lakersi u sedam utakmica. Golden State traži svoju sedmu titulu, a posljednju su Ratnici osvojili 2018. godine. 2019. su finale izgubili od Toronta kada su se na duže povrijedili Kevin Durant i Klay Thompson.