Jokić i njegov Denver nadomak titule NBA lige

Košarka 10. jun 202309:36 0 komentara
Kyle Terada-USA TODAY Sports

Denver Nuggetsi su dobili i drugi vezani meč protiv Miami Hita u gostima u velikom NBA finalu 108:95 i stigli su na pobjedu od prve titule u historiji franšize, jer sada u seriji vode 3:1. Nikola Jokić, prva zvijezda tima meč je okončao sa 23 poena, 12 skokova, četiri asistencije, tri blokade i dve ukradene lopte za 37 minuta na parketu. Peti meč u kojem Nufgetsi mogu da stignu do prstena igra se u noći između ponedjeljka i utorka u 2.30 po srednjoevropskom vremenu.

Oba tima su nervozno počela meč. Viđeno je dosta grešaka i puno otvorenih šuteva. Nikola Jokić je sredinom prve dionice imao i malu nezgodu kada je iskrenuo zglob pošto je stao Robinsonu na nogu. Međutim, nastavio je da igra.

U jednom trenutku Denver je otišao na 18:11, ali se Miami vratio i trojkom Butlera u poslednjoj sekundi riješio ovaj dio igre u svoju korist 21:20.

Jokić je u pauzi između dve četvrtine otišao do svlačionice da vidi kakvo je stanje skočnog zgloba, ali se vrlo brzo vratio na klupu.

I u drugom delu meča Denver je imao konstatnu prednost najviše zahvaljujući sjajnom Aaronu Gordonu, koji je ubacio čak 15 poena u drugih 12 minuta. Na drugoj strani Miami je u životu držao Kyle Lowry, koji je upisao čak 13 poena uz četiri asistencije.

Došli su Nuggetsi u jednom trenutku i na plus devet 54:45, ali je ponovo sama završnica četvrtine pripala Miamiju. Tim sa Floride je prišao na 55:51,  a na poluvrijeme je mogao da ode i sa minus dva, ali je Butler u posljednjim sekundama promašio dva bacanja.

Jokić je na poluvremenu imao 16 poena, kao i pomenuti Gordon, dok su na drugoj strani najefikasniji bili Butler sa 14, Lowry sa 13 i Adebayo sa 12 poena.

U trećoj četvrtini Nuggetsi su stekli odlučujuću prednost. Ponovo su blistali Gordon i Jokić uz sjajnu podršku ostalih saigrača. Denver je u ovom dijelu meča dolazio i do plus deset, ali nekako se Miami uvijek vraćao.

Ipak u samom finišu ove deonice, Gordon pogađa posle sjajnog dodavanja, a onda i trojku na asistenciju Murrayja i Nuggetsi su uoči posljednjih 12 minuta stigli na 86:73.

Serijom 8:0 Miami je ušao u posljednju četvrtinu. Posao im je bio olakšan jer je Jokić u kratkom intervalu dobio dvije lične, od kojih je druga bila sumnjiva i trener Malone je morao da ga izvede iz igre na 10 minuta prije kraja.

Ipak preko Murrayja i Gordona, Denver je pronašao rješenje u napadu i vratio se na plus 8 na šest minuta do kraja. Izdržali su udar Miamija, koji se mučio sa šutem iz polja i nikako nije uspijevao da iskoristi to što Jokić nije bio na parketu.

Srbin se vratio na četiri minuta prije završetka, a onda je zablistao Bruce Brown i sa nekoliko važnih poena odveo Denver na dvocifrenu razliku. Tačku je praktično trojkom na dva minuta prije kraja stavio Caldwell-Pope.

Pored Jokića, blistao je Aaron Gordon sa 27 poena i po šest skokova i asistencija, dok je junak posljednje deonice Bruce Brown meč okončao sa 21 poenom. Murray je brojao do 15 poena uz 12 dodavanja.

U redovima Miamija Batler je imao 25 poena uz po sedam skokova i asistencija, a Bam Adebayo je stigao do 20 poena.