Memphis ide u polufinale Zapada: Grizzliesi imaju šampionsko srce

Košarka 30. apr 202209:49 > 09:51 0 komentara
Brad Rempel-USA TODAY Sports

Košarkaši Memphis Grizzliesa plasirali su se u polufinale Zapadne konferencije u NBA play-offu, pošto su u šestom meču serije prve runde kao gosti savladali Minnesotu Timberwolves rezultatom 114:106 u noći između petka i subote po srednjoevropskom vremenu.

Ekipa Taylora Jenkinsa je do željenih 4-2 u seriji došla poslije velikog preokreta u posljednjoj četvrtini u Target centru – četvrti period su Ja Morant i drugovi dobili rezultatom 40:22.

U narednoj rundi doigravanja protivnik Memphisu biće Golden State Warriorsi, Memphis će imati prednost domaćeg parketa, a serija počinje u nedjelju uveče u Tennesseeju.

Ovo je prvi put od 2015. godine da je ekipa Grizzliesa prošla prvo kolo NBA play-offa, a zanimljivo je da ih je i tada pobedio Golden State, koji je kasnije došao do šampionskog prstena.

Lajtmotiv serije koju su igrali „Medvedi“ i „Vukovi“ bio je da se Memphis vraća iz zaostatka u posljednjoj četvrtini, a tako je bilo i u šestoj utakmici. Dobio je domaćin prve tri četvrtine i vodio je na ulasku u poslednjih deset minuta, a onda je njihovo vodstvo počelo da se topi.

Vođa Grizzliesa Ja Morant bio je prilično „hladan“ u prvih 36 minuta, ali je u finišu pokazao da je već izrastao u velikog igrača. Najbolji šuter Memphisa u ovoj seriji Desmond Bane pogodio je trojku na tri minuta do kraja kojom je Memphis došao do prvog vodstva u drugom poluvremenu. Uslijedio je novi „kolaps“ Minnesote u posljednjem periodu, doduše ne toliko drastičan kao onaj u četvrtoj četvrtini.

Na kraju je Morant ubacio ključna bacanja i Memphis je opravdao ulogu favorita u ovoj rundi.

Najefikasniji kod pobjednika bili su Desmond Bane i Dillon Brooks sa po 23 poena. Bane je iz igre šutirao 9/15, a Brooks 9/19. Jaren Jackson Jr. imao je 18 pona i 14 skokova, a Ja Morant je ubacio 17 (4/14 iz igre, 9/12 bacanja), uz 8 skokova i 11 asistencija. Brandon Clarke je takođe imao 17 poena.

U poraženom sastavu opet se sa ličnim greškama mučio Karl-Anthony Towns – imao je 18 poena (6/19 iz igre) i 10 skokova, a najefikasniji bio je Anthony Edwards sa 30 poena (10/24 iz igre) i po 5 skokova i asistencija. Jaden McDaniels dodao je 24 poena (8/9 iz igre).

Ovom pobjedom Memphisa kompletirana je prva runda NBA play-offa, a da ni u jednoj seriji nije bilo potrebno maksimalnih sedam utakmica. Takođe, zanimljivo je da je u svakoj seriji slavio tim koji je imao prednost domaćeg terena i koji je u regularnoj sezoni ostvario bolji skor.

Polufinala Istoka:

Miami Heat – Philadelphia 76-ers

Boston Celtics – Milwaukee Bucks

Polufinala Zapada:

Phoenix Suns – Dallas Mavericks

Memphis Grizzlies – Golden State Warriors

Play-off se nastavlja u nedelju uveče po srednjoevropskom vremenu. Boston Celticsi u prvom meču serije dočekuju aktuelne prvake Milwaukee Buckse  od 19 sati, a od 21.30 Memphis će igrati na domaćem terenu protiv Golden Statea, koji su sa 4-1 eliminisali Denver Nuggetse.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad.