NBA: Boston srušio prvake, Warrorsi blizu finala Zapada

Košarka 10. maj 202209:49 > 09:51 0 komentara
Michael McLoone-USA TODAY Sports

Zahvaljujući sjajnoj partiji veterana Ala Horforda i Jaysona Tatuma u posljednjih 12 minuta, Boston Celticsi su na gostovanju savladali aktuelne šampione NBA lige Milwaukee Buckse 116:108. Sada je skor u seriji u polufinalu Istočne konferencije 2:2.

Milwaukee je tri četvrtine kontrolisao dešavanja na terenu. Bucksi su gotovo sve vrijeme vodili, a u pojedinim trenucima treće dionice prednost je bila i plus 11. Prije starta četvrte četvrtine na semaforu je stajalo plus sedam za Milwaukee i djelovalo je da tim iz Wisconsina ide ka sigurnom trijumfu.

Međutim, nije tako mislio neverovatni Al Horford. Za samo sedam minuta je upisao 16 od svojih 30 poena i omogućio Celticsima da na pet minuta prije kraja vode 98:94.

Tamo gdje je on stao nastavio je Jayson Tatum. Sjajno krilo je pogodilo deset vezanih poena, Boston je otišao na 108:99 na tri minuta pre kraja i pitanje pobjednika je praktično bilo riješeno. Do kraja meča su mirno priveli posao kraju.

Horford i Tatum su utakmicu okončali sa 30 poena. Tatum je imao još 13 skokova i pet asistencija, a Horford osam uhvaćenih lopti i tri dodavanja. Jaylen Brown i Marcus Smart su imali po 18 poena.

U redovima Bucksa Antetokounmpo je imao 34 poena, 18 skokova i pet asistencija, ali je trojke šutirao 0 od 4, a sa linije penala je jedva imao preko 50 posto uspješnosti (6 od 11). Brook Lopez sa 17 i Jrue Holiday sa 16 poena jedini su ga adekvatno ispratili.

Naredni meč na programu je u noći između srijede i četvtka jedan sat poslije ponoći u Bostonu.

Tri četvrtine Mamphis je sjajnoj igrao u odbrani, ali su se Golden State Warriorsi raspucali u posljednjoj četvrtini i stigli do trijumfa 101:98. Sada vode 3:1 u seriji i nalaze na pobjedu do plasmana u finale Zapadne konferencije.

Lišeni usluga najboljeg igrača Moranta, Grizliji su se fokusirali na defanzivu. Uspijevali su da smire Curryja, Poolea i Thompsona, koji su imali očajne procente šuta za tri poena. Vodio je Mamphis sa plus sedam na ulasku u posljednju četvtinu 69:62.

Ta razlika se popela i na plus 12 (76:64). Na scenu je onda stupio Curry i sa dvije pogođene trojke i nekoliko vezanih poena vratio Golden State potpuno u igru. Na minut i 11 sekundi pre kraja Memphis je imao plus tri (93:90).

A onda je uslijedila kanonada Warriorsa sa linije za slobodna bacanja. Svih svojih 11 poslednjih poena postigli su posle faulova igrača Memphisa, koji u napadu nisu mogli ništa da pogode. Okrenuli su Ratnici na 96:93 i onda mirnom igrom dokusirili rivala za veliku radost navijača u San Franciscu.

Steph Curry je bio najefikasniji sa 32 poena, ali uz loš šut za tri poena (4 od 14). Wiggins je imao 17 poena, dok su Poole i Thompson brojali do 14. Zanimljivo je da je Poole promašio sva tri, a Thompson svih sedam pokušaja za tri poena.

Oslabljene Grizzliese predvodio je Jackson sa 21 poena. Jones je dodao 19, a Anderson 17 poena. Podbacili su Brooks sa 12 i Bane sa samo osam poena.

Peta utakmica na programu je od 3.30 u noći između srijede i četvrtka u Memphisu.