NBA: Double-double Nurkića u porazu Portlanda, sjajni Dončić srušio Lakerse

Košarka 13. jan 202307:55 0 komentara
Jaime Valdez-USA TODAY Sports

U NBA ligi se tokom noći odigralo šest utakmica, a pobjede su, između ostalog, ostvarili Dallas, Boston i Cleveland.

Portland je doživio poraz, iako je tokom većeg dijela susreta bio bolji protivnik na krilima Damiena Lillarda koji je utakmicu završio sa 50 poena. No, ni njegova fantastična partija uz double-double Nurkića nije bila dovoljna da Portland zabilježi pobjedu protiv Cleveland Cavaliersa.

Domaći su na poluvrijeme otišli sa vodstvom od sedam poena razlike, a glavni razlog poraza može se pronaći u loše odigranoj posljednjoj četvrtini. U zadnjih deset minuta Cavaliersi su uspjeli da povedu te da do kraja sačuvaju sigurnu prednost.

Meč je završen rezultatom 113:119, a najefikasniji igrač u redovima gostujuće ekipe bio je Donovan Mitchell sa 26 poena. Naš reprezentativac i centar Portlanda Jusuf Nurkić na parketu je proveo 32 minute te zabilježio učinak od 12 poena, 12 skokova uz 4 asistencije. Blazersima je ovo bio peti poraz u nizu.

Pobjedom nad Lakersima, Dallas je prekinuo seriju od dva poraza. Rezultat je bio 119:115 za tim Jasona Kidda poslije 58 minuta košarke u Kaliforniji.

Na kraju četvrte četvrtine Dončić je pogodio trojku na šest sekundi do kraja za izjednačenje. U dodatnih pet minuta Lakersi su ponovo imali prednost od tri poena u posljednjoj minuti, ali ju je 23-godišnji Dončić eliminisao još jednom sjajnom trojkom. Potom je za tri poena neprecizan bio LeBron James, a u poslednjoj sekundi je “Kralj” pokušao da poentira i ulazom, ali ostalo je 108:108.

Tim Darvina Hama pao je u drugom produžetku, a ključne poene za Maverickse postigli su Dinwiddie i Bullock sa penala za veliko slavlje. Najefikasniji kod Dallasa bio je Dončić. Slovenac je za skoro 53 minuta na parketu zabilježio 35 poena, 14 skokova i 13 asistencija.

Pobjede su još slavili Boston nad Netsima i Miami protiv Bucksa.