Novak za N1: BiH ima impresivnu žensku reprezentaciju, sjajan posao KS BiH

Košarka 02. okt 202111:22 1 komentar
N1

Generalna skupština FIBA Europe održava se u Sarajevu. Ove godine skupštini će prisustvovati upravni odbor FIBA -e, čelnici 50 nacionalnih saveza i drugi najviši predstavnici FIBA -e. Takođe, događaj je prvobitno bio zakazan za maj. Odložen je za oktobar zbog pandemije. Razgovarali smo sa izvršnim direktorom FIBA-e, Kamilom Novakom.

N1: Gospodine Novak, dobrodošli u Sarajevo.

Novak: Hvala vam puno. Velika mi je čast što sam ovdje i u BiH. Za nas je to veliki događaj, i na neki način, vrlo poseban. Imamo godišnju skupštinu, ali kao što znate, sada već dvije godine, nismo se mogli sastati lično. Dakle, ovo je prvi sastanak nakon pandemije, koji smo zakazali uživo, a ne virtualno. I ja sam lično veoma, veoma zadovoljan kada sam vidio spisak prisutnih, to da ovdje imamo više od 30 nacionalnih federacija. Dio njih ipak nije mogao stići. Oni će se virtualno pridružiti sastanku, ali za nas je ovo prvi korak u povratku u normalan život kakav je bio prije pandemije.

N1: Moje prvo pitanje za vas, kako se dogodilo to da se ove godine generalna skupština održi u BiH?

Novak: Pa, na neki način je vrlo jednostavno. Svaka od naših 50 nacionalnih federacija može se prijaviti za domaćinstvo generalne skupštine. A onda se očigledno radi o tome da generalna skupština odluči gdje idemo. Sjećam se da je to bilo prije dvije ili tri godine kada je Nacionalna federacija BiH podnijela prijedlog za domaćinstvo generalne skupštine. Trebali smo biti u Litvaniji, ali tada zbog pandemije, nacionalne federacije odradile su sjajan posao prezentirajući nama i samoj generalnoj skupštini prijedlog gdje i kako žele održati generalnu skupštinu. Tada je odlučeno da dođemo i zato smo ovdje. I jako smo sretni što smo ovdje, posebno u godini ili nakon godinu dana velikih uspjeha timova muškaraca i žena. Ali vjerojatno ćete o tome kasnije pitati. Tako da smo sretni što smo ovdje.

N1: Koliko je važno za malu državu poput BiH da u budućnosti organizuje ovakve događaje.

Novak: Generalna skupština FIBA EUROPE najveći je događaj, inače, generalna skupština je najviše pravno tijelo FIBA Evrope. Zato je za nas izuzetno važno sastati se sa federacijama kako bismo izvještavali o radu organzacije tokom 12 mjeseci. Takođe se raspravlja o budućnosti organizacije. Za nas je to vrhunski događaj. Usporedio bih to, s administrativne strane, kompatibilan je s našim Eurobasketom. Dakle to je vrh, sve federacije su ovdje. I, kao što sam rekao, godišnji izvještaji o radu, posebno sada nakon COVID -a, još uvijek u vrijeme COVID -a, vidimo da postoji veliki utjecaj pandemije, na poslovanje ne samo FIBA EUROPE i FIBA -e, već i naše federacije članice. Ovo je za nas prilika za razmjenu mišljenja i ponovno slušanje naših saveza.

N1: Moja zemlja BiH dala je zaista sjajne košarkaške figure, Razija Mujanović je članica FIBA -ine kuće slavnih, Mirza Delibašić također. A onda igrači poput Mirze Teletovića, koji je sada predsjednik košarkaškog saveza Bostonske Hercegovine. Imam utisak da je Košarkaški savez BiH počeo sa radom i da je postigao sjajne rezultate tek po dolasku Mujanović, Teletovića, ali i bivšeg sportskog direktora, Samira Avdića, legendarnog bosanskohercegovačkog igrača. Koliko mislite da je važno imati ljude s košarkaškim iskustvom u upravi košarkaškog saveza, nacionalnog saveza.

Novak: Ako mogu, izrazio bih svoje lično mišljenje, to je moje lično mišljenje. Očigledno ne mora bivši igrač biti u savezu ili čak u klubu, ali je također vrlo očito da ovo iskustvo puno pomaže i koji god da je razlog uspjeha nacionalnog saveza na terenu i van njega, vjerujem lično, to je velika prednost ako imate ljude na ključnim pozicijama, na različitim pozicijama u federaciji koji razumiju ne samo administraciju, što je vrlo važno, već i igru ​​i sve aspekte igre. Kao što ste rekli, Razija je također član stalne komisije FIBA ​​EUROPE. Dosta se radilo na strani federacija. I još jednom, podvukao bih i nedavne uspehe na terenu. Ali ovo je samo još jedan dokaz aktivnosti nacionalne federacije da se prijavi za domaćina generalne skupštine. To svakako nije lako. Morate imati, postoji puno posla. Ali, moglo bi biti mnogo drugih primjera.

N1: Koliko mislite da je važno učiniti žensku košarku popularnom. Nedavno je ženska reprezentacija BiH osvojila peto mjesto na prošlogodišnjem Eurobasketu.

Novak: Dakle, prije svega, čestitke, ovo je bio veliki uspjeh. Lično sam gledao mnoge utakmice vašeg tima tokom ženskog Eurobasketa, vrlo impresivno. I došlo je, mislim vrlo neočekivano za mnoge nacionalne federacije, za nas. Moram reći da sam jako otkačen. Tako da sam već pratio kvalifikacije i vidio sam da se nešto dešava u BiH u ženskoj igri, općenito ženskoj košarci. Ovo je za nas jedan od stubova vremena u mandatu od 2019 do 2023. Žene u košarci su jedan od stubova FIBA ​​-e općenito ne samo u Evropi. Drugo, shvatamo da je ženska igra malo drugačija i očito želimo podići vrijednost i povećati broj igračica, ali ne samo igračica. Tu je i administrativni dio. Ovdje mogu istaknuti mnoge, mnoge aktivnosti, projekt Herbal Heroux, koji smo započeli prije tri godine, ako se ne varam. A čisti cilj ovog projekta je da želimo da naše nacionalne federacije zajedno sa svojim klubovima budu aktivne u školama kad djeca imaju oko devet godina, a ovo je doba u kojem djeca odlučuju šta žele raditi. Moramo postaviti prioritete. Prvo, djeca bi se trebala baviti sportom. A onda, ako se odluče za sport, trebali bi izabrati prave sportove. Pa kažemo, želimo da djevojke izaberu košarku, a ne bilo koji drugi sport, ako se odluče za druge sportove, to je u redu, jer lično vjerujem da je jako važno da djeca rade nešto na terenima, u različitim sportovima, šta god to bilo. Ali, očito je da bismo željeli imati što više djevojaka na košarkaškim terenima. Dakle, aktivnost, šta kažete na pravilo? Imamo mnogo nacionalnih saveza koji su ovdje vrlo aktivni kako bi žensku igru ​​učinili atraktivnijom i popularnijom. I naravno, drugi ciljevi su da igra više igrača, znači više članova, a s ovom količinom nužno ćete stvoriti i kvalitet u nekom trenutku, ne danas, već u godinama koje dolaze.

N1: Jonquel Jones, koja je upravo osvojila MVP WNBA titulu, članica je reprezentacije Bosne i Hercegovine. Kako biste komentirali činjenicu da naša zemlja ima najbolju košarkašicu svijeta, kao članicu našeg tima?

Novak: Ne mogu baš to da komentarišem. Jedino je očito da mogu reći dobro skautiranje nacionalne federacije. Ovo je svakako bio jedan od ključnih aspekata uspjeha ženske reprezentacije na Eurobasketu u Francuskoj i Španiji. Nedavna nagrada kao MVP WNBA -e, to je samo još jedna …

N1: Zapravo, mala smo država. Veliki je, zaista, zaista veliki.

Novak: Nema sumnje da je ovo odlična igračica.

N1: Bivša Jugoslavija imala je zaista sjajne i talentovane igrače. Spomenuću samo neke od njih Dražena Petrovića, Dina Rađu, Tonija Kukoča, Vladu Divca, Predraga Stojakovića, Marka Jarića itd. A ako danas govorimo o košarci, republike bivše Jugoslavije dale su nam Bogdanovića, Nurkića, Dončića, Vučevića itd. Čini se da današnji svijet košarke cijeni igrače iz regiona, sa Zapadnog Balkana, ono što je potrebno da BiH i druge zemlje u regionu proizvedu još talentovanije igrače. Kakvo je vaše iskustvo?

Novak: Čvrsto vjerujem da je, očito s jedne strane, ovo stručnost i tradicija, a ovo je vaša, bez sumnje, na Balkanu velika košarkaška tradicija. Spomenuli ste neke igrače. To je jako …. jer ih ima toliko, pa ovo je jedino što je tradicija i očito znanje i znanje trenera, to je jedna stvar. Također snažno vjerujem da je vrlo važno imati strukturu. Možete zaista rasti kao organizacija, kao što bi to bilo i sa kompanijom na bilo kojem nivou, ako imate jasnu i vrlo jaku strukturu. Dakle, ovo bi za mene bila dva aspekta, a zatim stručnost, znanje i znanje plus struktura za rast, razvijaju našu igru. Spomenuli ste neke igrače. Nedavno, ženski Eurobasket u Francuskoj i Španiji, imamo šampiona Srbiju, vaš tim se sa ogromnim uspjehom kvalifikovao za svjetsko prvenstvo. Ne znam jeste li već igrali kvalifikacije za potencijalni nastup na svjetskom prvenstvu sljedeće godine u Australiji. Također, bio samjako impresioniran ženskim timom Hrvatske. Oni su zapravo izgubili utakmicu protiv BiH. Vidio sam veliku budućnost i u Hrvatskoj. Reprezentacija Crne Gore je igrala, pokazala se vrlo dobro na ženskom Eurobasketu. To nije samo kvalitet i istorija sa muške, već i sa ženske strane. Nismo iznenađeni. Znamo da uvijek dolazi visok kvalitet iz jedne od balkanskih zemalja. Ako to mogu tako reći. Očigledno se nadamo da će se nastaviti, kao što ste spomenuli, imati još više igrača na muškoj, ali i na ženskoj strani. A, to je, inače, i cilj mnogih aktivnosti FIBA ​​EUROPE kada finansijski podržavamo i naše saveze, spomenuo sam već projekt, ali i fond za razvoj mladih. Ovdje se radi o podršci mladoj generaciji, federacijama, kako bi mogli imati projekat koji će privući još djece da igraju našu prekrasnu igru.

N1: Sada imam teško pitanje. Za koga biste rekli da je najbolji košarkaš svih vremena?

Novak: Strogo odbijam odgovoriti, jer nije fer. I mislim da je to jako teško uporediti. Imao bih toliko imena sa Balkana, ali ne samo njih. Rekli ste iz svijeta. Zato spisak morate proširiti čak i na druge kontinente, mimo Evrope, ali čak je i to vrlo teško. Ne bih spominjao jedno jedino ime, jer opet bih odmah imao na umu 10, možda 20, a možda bi mi nedostajalo još 30 ili 40, toliko sjajnih igrača. Mislim da je ovo sa stanovišta Evrope, zaista je nevjerovatno vidjeti kvalitetu evropske košarke, jer sjetite se samo pobjede na Eurobasketu u Sloveniji 2017. godine. I ne mislim da mnogi ljudi očekuju od njih pobjedu, zar ne. Bilo je to nakon godina uspjeha Španije, ali imamo i Francusku. Odjednom imamo neke druge ekipe, koje dolaze i nastupaju i osvajaju medalje. Dakle, ovo je, na ženskoj strani Belgija, prije nekoliko godina niko nije znao za Belgiju. Sada imaju sjajan ženski tim, zar ne? Ne trebam spominjati žensku reprezentaciju Srbije. Sad je došao vaš ženski tim i ko zna ko. Eurobasket imamo za samo godinu dana. Pa ko zna šta ćemo sljedeće godine vidjeti u Njemačkoj, Italiji, Gruziji i Češkoj. Inače, vaš tim igra i na Eurobasketu. Ne bih ni pokušao da se kladim ko može biti među šest najboljih, jer je u Evropi kvalitet zaista toliko visok da bih rekao da 16 muških timova može lako razmišljati i morati imati ambiciju da igra među osam najboljih. Za mene, oni koji igraju među osam najboljih, ovo su već pobjednici Eurobasketa jer imaju toliko timova pa su već prošli osminu finala i bili u četvrtfinalu. Ovo je već dokaz visokog kvaliteta. S jedne strane, vrlo je izazovno ponoviti uspjehe u Evropi, što nije tako lako. No, s druge strane, ovo je ljepota snage evropske košarke što imamo toliko nacionalnih saveza, toliko reprezentacija i muških i ženskih, koje igraju na visokom nivou, a ne samo velikih zemalja. Spomenuo sam samo neke zemlje, vaša zemlja nije velika. Slovenija svakako nije velika država, zar ne? Srbija nije velika država u poređenju sa nekim drugim u Evropi. Dakle, ovo je ljepota evropske košarke što imamo mnogo, mnogo reprezentacija koje nastupaju i igraju na najvišem nivou. I ne samo u Europi, imali smo olimpijske igre i jednostavno sam imao privilegiju biti prisutan, pratiti evropske reprezentacije. I bilo je zaista lijepo vidjeti, izaći i uporediti se sa ostalim zonama.

N1: Ako uporedimo prošlu i današnju košarku, mnogi bi obožavatelji rekli da su kapitalizam i prekomercijalizacija sporta ubili šarm košarke. Da li biste se složili s tim?

Novak: Komercijalni dio je vrlo važan i reći bilo šta drugo bilo bi jednostavno laž. Naravno, svakom nacionalnom savezu, ali i svakom klubu je potrebna određena količina novca da bi mogao raditi i djelovati. Očigledno, ovo je snaga, ne samo u Europi, već želimo učiniti uvijek bolje. Ako želite bolje, znači da ćete raditi sve više aktivnosti. A za to bi, logično, trebali i neki resursi. Da se fokusiramo isključivo na sport, to nije stav današnjice. Najvažnije je pronaći ravnotežu između finansijskog i naravno sportskog dijela. Nijedna strana ne bi smjela prevladati, pogotovo ne komercijalni dio, ali opet, razumijemo, a to stoji i iza naših razvojnih projekata koje pokušavamo finansijski podržati međunarodne federacije. Svjesni smo da nacionalnim savezima očito trebaju resursi za rad, izvođenje, obavljanje aktivnosti, više kampova, privlačenje više djece za igru. Nažalost, ili na sreću trebate za sve, što god radili, potrebno vam je malo novca.

N1: Kako biste opisali trenutni odnos između međunarodne košarkaške federacije i unije evropskih košarkaških liga? Možete li objasniti, jer imamo mnogo ljudi koji misle da je to rat. Je li to rat?

Novak: Pa, prije svega, spomenuli ste savez liga, a to je ULEB. Sigurno nismo u ratu s ULEB -om. Suprotno tome, predsjednik ULEB -a je član evropskog odbora, odbora FIBA Europe. Dakle, imamo najvišeg predstavnika evropskih liga, u našem odboru je 11 liga. Mislim da je sasvim jasno da ne možemo biti u ratu ako imamo nekoga u odboru.

N1: Evroliga?

Novak: Ovo je drugačije. Saradnja sa ULEB -om, LIGE su se poboljšale, posebno nakon uvođenja Košarkaške Lige prvaka, gdje su, sviđalovam se to ili ne, lige, dioničari Košarkaške Lige Prvaka. Mislim da je ovo bila tačka početka velike saradnje između FIBA ​​Evrope, FIBA ​​-e i saveza liga. Ovo je jedan dio, pretpostavljam da ste spomenuli Evroligu. Nadam se da nismo u ratu. Očigledno imamo različite poglede, ali i ovdje je, jasno da nam je, a to je i bio, uvijek bio cilj, pronaći način za to, a to nazivamo suživotom. Znamo i poštujemo, imamo klubove na visokom nivou, imamo vrhunske profesionalne klubove, oni igraju takmičenja. To se poštuje sa naše strane. S druge strane, imamo i reprezentacije, koje su također vrlo, vrlo važne, za svaku državu i očito za svaku nacionalnu federaciju. Zato se samo nadam da ćemo vrlo brzo pronaći način suživota i temeljno razumijevanje jedni drugih za budući rad, jer također snažno vjerujem da bismo trebali rasti. Ja bih to nazvao drugim sporovima i ovi sporovi koje imamo posljednjih godina zasigurno nemaju nešto s rastom na obje strane.

N1: Moje posljednje pitanje za vas- nesporazumi između košarkaških saveza unose problem u učešće igrača u reprezentacijama. Postoji li unutrašnje rješenje koje bi moglo riješiti ovaj problem u budućnosti?

Novak: Rješenja svakako postoje. Dali smo nekoliko prijedloga u posljednjih nekoliko godina, koji s druge strane nisu bili prihvaćeni, ali s druge strane, imali smo i mnoge reprezentacije koje su uspjele otpustiti svoje igrače iz klubova da bi oni igrali u prozorima. I ovo je opet dokaz da rješenje postoji i da ga vidimo. I zato sam rekao, nadam se da ćemo vrlo brzo sjediti za stolom i raspravljati i pronaći rješenja za sve.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare