Srbija se kockala pa razbila Britance za plasman na SP!

Košarka 27. feb 202321:54 0 komentara
FIBA

Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se na Svjetsko prvenstvo pošto je u odlučujućem meču kvalifikacija u dvorani "Aleksandar Nikolić" pobijedila selekciju Velike Britanije rezultatom 101:83.

Orlovi su upisali šesti trijumf (6-4) i iz grupe I pridružili se Latviji i Grčkoj koji su ranije obezbijedili vizu za planetarni šampionat.

Srbija je u prvom poluvremenu imala velikih problema protiv autsajdera, ali u nastavku utakmice ekipa Svetislava Pešića je zaigrala znatno bolje i ubjedljivom pobjedom ovjerila mjesto među 32 najbolje selekcije svijeta.

Srbija je morala da pobijedi i relativno dobro je počela utakmicu, a od prvog minuta bilo je vidljivo da su gosti rasterećeni i da igraju bez trunke respekta protiv mnogo kvalitetnijih protivnika.

Marko Gudurić je postigao dvije brze trojke, Orlovi su poveli 14:5 u 4. minutu i malo ko je u tom trenutku vjerovao da će ekipa Svetislava Pešića da se muči sa Ostrvljanima. Domaći su u finišu prve dionice imali i dvocifreni plus (23:13), a trojka Quinna Elissa u posljednjem napadu kao da je psihološki uticala na Orlove.

Britanci su serijom 7:0 smanjili na 30:27, pravili su mnogo problema srpskom timu, a u 18. minutu na semaforu je pisalo neočekivanih 39:39. Srbija se poenima Alekse Avramovića sa penala, trojkom Stefana Jovića i košem Luke Mitrovića u posljednjem minutu prvog dijela „odlijepila“ na 46:39, a na odmor je otišla sa pet poena prednosti – 46:41.

Gosti su u prvih 20 minuta imali čak deset ofanzivnih skokova, a interesantno je da su dva dana ranije na svom terenu protiv Belgije postigli samo 58 poena.

Očekivano, tim Srbije je u trećem periodu dodao gas i uz svesrdnu pomoć sa tribina serijom 12:2 uspio je konačno da dođe do osjetnije prednosti – 63:51 u 26. minutu. Razigrani Avramović je u toj dionici postigao 13 od ukupno 28 poena Srbije i bio je najzaslužniji što je Srbija u posljednjih 10 minuta ušla sa velikih plus 14 – 74:60.

Domaća selekcija nije popuštala ni u posljednjoj četvrtini, a posle trojke Marka Gudurića u 34. minutu bilo je maksimalnih 91:69.

Žrijeb za Mundobasket, čiji će domaćini biti Japan, Indonezija i Filipini, je 29. aprila. Prvenstvo će biti odigrano od 25. augusta do 10. septembra.