Turska izgubila dobijeno: Francuska nakon drame i produžetka u četvrtfinalu!

Košarka 10. sep 202214:15 0 komentara
REUTERS/Annegret Hilse

Prvi četvrtfinalista Evropskog prvenstva u košarci je reprezentacija Francuska koja je rezultatom 87:86 savladala Tursku. Francuska se u četvrtfinalu ukršta sa pobjednikom meča Srbija - Italija (nedjelja, 18 časova).

Rudy Gobert postigao je 20 poena uz 17 skokova za Francusku, Thomas Huertel i Evan Fournier dali su po 13 poena.

Na drugoj strani, Burgahan Tuncer dao je 22 poena, Furkan Korkmaz stao je na 18, Sertac Sanli dao je 12, a Cedi Osman 11 poena.

Protekla je prva četvrtina u potpunosti u znaku Francuza. Turska je od starta bila na -3 i više, čak ni na početku nije bilo rezultatske klackalice.

Slična slika sve do pred kraj druge četvrtine. Francuzi su samo povećavali prednost koja je išla i do 16 poena, ali je nekoliko minuta pred odlazak na odmor Turska pokazala znake života i uspjela da zaostatak smanji na podnošljivih sedam poena.

Francuzi su se držali u prvih nekoliko minuta trećeg kvartala, a onda je nastupilo potpuno pomrašenje među Francuzima. Sedam i po minuta izabranici Vincenta Colleta nisu postigli koš, a Turska je pogađala kada i kako je htjela i napravila je seriju od 19:0 i prešla u vodstvo koje je pred odlučujućih deset minuta iznosilo osam poena. Turska je treću četvrtinu dobila nevjerovatnim rezultatom 22:8!

Francuska je posljednju deonicu otvorila serijom 7:0, vratila se u život, ali probuđena Turska je odoljela i čuvala je prednost iako veoma neizvjesno. Nikada više od tri poena. Imali smo i jedno izjednačenje (66:66), ali Atamnaov tim igrao je sa mnogo želje, ali i pametno. Na oko tri i po minuta do kraja – bez faula. Tako je bilo i na minut i po do kraja, a Francuzi su srljali u preuzimanja, pokušavali da naprave neku razliku, ali to nije uspjevalo.

Fournier je uspio da izbori poziciju i pogodi i tako Francuskoj donese pola koša razlike na tačno 61 sekundu do kraja – 73:72.

I onda, uz novi previd sudija, faul na šutu za tri ikao je Korkmaz bio na zemlji i Turska ponovo ima +2 – 44.9 sekundi do kraja. Vrijeme je prolazilo, ostalo je 25 sekundi, a Turska je i dalje imala na raspolaganju jedan mali faul i dva poena prednosti. Dodatno je Francuska sebi „pucala u koljeno“ kada je Fournier nagazio liniju u loše iskombinovanom napadu poslije time-outa. Morali su Francuzi da prave faul, a Korkmaz je ostao izuzetno pribran pod pritiskom, postigao oba slobodna bacanja za +4. Odgovorili su Francuzi pogotkom, ali i nesportskom ličnom greškom (11.8 do kraja, 77:75).

Ovoga puta slobodna bacanja nisu realizovana, Osman je podlegao pritisku i ispustio priliku da riješi utakmicu, Francuzi su se izborili za napad koji je prekinut malim faulom. Ostalo je šest sekundi do kraja, čuvali su Turci Fourniera, ali je Gobert zakucao njegovu loptu za izjednačenje na 2.5 sekundi do kraja utakmice. Sudije su previdjele i faul nad Goberom prilikom ovog zakucavanja.

Nisu uspjeli Turci ništa da urade za to vrijeme i meč je ušao u produžetak.

A u produžetak je bolje ušla Francuska, imala je na minut i po do kraja tri poena razlike, zapravo četiri jer je provjerom snimka ustanovljeno da je jedan koš upisan kao trojka iako je Korkmaz gazio liniju. Ustanovljeno je i da je nad Gobertom napravljen nesportski faul pa su Francuzi dobili i bacanja. Ali ni tu nije bio kraj. Francuska je propustila jedan napad, napravila faul, a Turska je prišla na pola koša razlike (87:86) na 39 sekundi do kraja.

Na drugoj strani, Gobert je promašio oba slobodna bacanja, Turska je imala napad za pobedu, Francuzi su sjajno uspjeli da izbjegnu faul, a Turska je izgubila i loptu i utakmicu.