Umorni Zmajevi poraženi i ostali bez naredne runde Eurobasketa

Košarka 07. sep 202216:19 2 komentara
N1 / F.Z.

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine porazom od Litvanije završila je nastup na Eurobasketu. Litvanci su na kraju slavili rezultatom 87:70.

U prvoj četvrtini Litvanci su od samog početka bili u dobroj šuterskoj formi, naročito Marijus Grigonis, koji je za kratko vrijeme ubacio četiri trojke, ali su Zmajevi držali rezultatski priključak dobrim počecima Muse i Nurkića.

Uz dobru odbranu, i trojkom Nurkića sa zvukom sirene prva dionica završena je rezultatom 28:28.

U drugoj četvrtini naši košarkaši su prešli i u vodstvo, najviše zahvaljujući malo čvršćoj odbrani te činjenici da je Litvance stao šut za tri poena.

Ipak, na oko pet minuta do kraja poluvremena, zbog serije naših pogrešaka u napadu Litvanci su ponovo stvorili prednost od šest poena. Prednost Litvanaca je rasla, pa je dva i pol minuta prije kraja poluvremena Litvanija imala višak od deset poena(49:39). Nažalost, do samog kraja poluvremena nismo uspjeli da pronađemo rješenja u napadu te se na odmor otišlo sa još većom razlikom (56:42).

F.Z./N1
Bosna i Hercegovina Litvanija Eurobasket Bosna i Hercegovina Litvanija Eurobasket
N1 / F.Z.

Početak treće četvrtine označio je novu crnu rupu u igri naših reprezentativaca. Stao je u potpunosti napad reprezentacije Bosne i Hercegovine, a Litvanci su to koristili kako bi dodatno povećali prednost, koja je na 7:19 do kraja treće dionice iznosila 20 poena razlike (62:42).

Ipak pred kraj treće četvrtine naša igra u odbrani počela je ponovo funkcionisati, a uspjeli smo u tranziciji pogoditi i nekoliko lakih poena. Zaostatak smo smanjili na 11 poena, bilo je 70:59 minut do kraja treće dionice, ali su Litvanci ponovo uspjeli otići na +16 (75:59).

U četvrtoj četvrtini Zmajvei su jednostavno bili preumorni. Pet utakmica u šest dana sa dosta skraćenom rotacijom nisu dozvolili našim momcima da u posljednjih 10 minuta uđu bistre glave i dovoljno snage da pokušaju napraviti veliki preokret.

Litvanci su ponovo povećali prednost i imali 17 poena viška na 6:18 do kraja utakmice, a naši momci nisu uspjeli da utakmicu do kraja odvedu u neizvjesnu završnicu. Smanjili smo zaostatak Na kraju smo upisali novi poraz, treći na Evropskom prvenstvu, najteži na ovom Eurobasketu. Bilo je 87:70.

Najbolji pojedinac utakmice bio je Džanan Musa sa 22 poena,  tri skoka i pet asistencija. Nurkić je za našu selekciju imao 13, uz 4 skoka, dok je Roberson imao 8 ubačaja.

U reprezentaciji Litvanije najbolji je bio Grigonis sa 16 poena, a dvocifreni su još bili Valančijunas sa 13, Sabonis sa 12 i Butkevičijus sa 13 poena.