ABA liga: Zvezda poslije prekida i pražnjenja dvorane odbranila titulu

Košarka 06. jun 202223:50 > 23:55
ABA league/ j.t.d. Dragana Stjepanović

Košarkaši Crvene zvezde odbranili su titulu u ABA ligi pošto su u petom odlučujućem meču finala pobijedili Partizan 80:77 i seriju završili rezultatom 3-2.

Oba tima ukupno su imala 35 izgubljenih lopti – Zvezda 16, Partizan 19.

Davidovac je bio najefikasniji u timu sa Kalemegdana sa 15 poena (1/8 za tri) uz 6 skokova, Wolters je dodao 12 (7as), Nikola Kalinić 11, a Luka Mitrović 10.

U poraženoj ekipi Punter je zabilježio 27 poena (5/11 za tri), Avramović 12 (5sk, 4as), Dallas Moore 11, dok je Mathias Lessort upisao 9 poena, 13 skokova, 2 asistencije, 5 ukradenih i 4 izgubljene lopte.

Klub sa Kalemegdana je došao do šestog pehara u posjlednjih sedam sezona i na vrhu vječne liste izjednačio se sa vječitim rivalom.

„Majsoricu“ u dvorani „Aleksandar Nikolić“ ponovo su obilježili indicenti i prekidi, a delegat i sudije su u trećoj četvrtini odlučili da isprazne dvoranu tako da je utakmica završena tek poslije tri i po sata igre.

Klub iz Humske je posljednji put prvak ABA lige bio još u sezoni 2012/13, dok je Zvezda poslije osvojenog Kupa Radivoja Koraća ove sezone došla i do nove regionalne titule.

Poslije boljeg starta ekipe Dejana Radonjića (6:0), Partizan je brzo uhvatio priključak i najviše zahvaljujući raspoloženom Kevinu Punteru došao do prednosti, koja je u drugoj četvrtini iznosila i maksimalnih plus 7 (32:25). Gosti su u tim trenucima propustili priliku da možda obezbijede i dvocifrenu prednost, a nakon serije grešaka na obje strane Zvezda je serijom 6:0 uspjela da se vrati na pola koša minusa (34:33).

Na odmor se otišlo sa četiri poena prednost za goste zahvaljući pogođenom šutu Zacha LeDaya za tri poena – 37:33.

Poluvrijeme je, zbog zahtjeva sudija da se dio navijača Zvezde „povuče“ u gornje dijelove partera, trajalo 45 minuta, a domaći su bolje počeli drugi dio meča i mini serijom 4:0 došli do izjednačenja 37:37.

Nije se mnogo igralo u trećem periodu kada je sudijska trojka usljed ubacivanja predmeta u teren ponovo otišla u svlačionicu. Rezultat je bio 39:39 na šest minuta i 46 sekundi prije kraja tog dijela meča.

Delegat i arbitri su zahtjevali da se dvorana isprazni ili će Partizanu biti uručena titula i tek poslije više od 40 minuta prekida utakmica je nastavljena.

Oba tima kao da su rasterećenije nastavila utakmicu pred praznim tribinama, bilo je mnogo mini serija i vodstva na obje strane, a u ključnim trenucima ipak su skoncentrisaniji bili igrači domaćeg tima. Ispostavilo se da je jedan od presudnih poena postigao Nate Wolters, koji je na 58 sekundi prije kraja pogodio trojku za 78:75.

Partizan je u penal završnici pokušao da napravi čudo, čak je poslije promašenog penala Alekse Avramovića dobio šansu da trojkom obezbijedi produžetak, međutim, šut Puntera iz velike udaljenosti nije bio precizan.