VIDEO| Dvije godine od nepostojećeg ofsajda Edina Džeke

Nogomet 21. jun 201608:05 > 08:15
Screenshot

Prije tačno 730 dana ili dvije godine ako vam je lakše, Bosna i Hercegovina je izgubila sve šanse da se plasira u knock-out fazu Svjetskog prvenstva u Brazilu, nakon što je izgubila i drugi meč grupne faze od Nigerije, sa minimalnih 1:0.

Vjerujemo da se malo ko sjeća strijelca za Nigeriju Petera Odemwingieja, koji je u 29. minuti pogodio, ali zato će Peter O'Leary, glavni sudija meča ostati vječno urezan u sjećanja svih Bosanaca i Hercegovaca.

Nigerija je bolje otvorila taj meč, i sa nekoliko dalekometnih šuteva pokušala je doći do vodstva, ali Begovićeve intervencije i nepreciznost afričke reprezentacije su obilježili otvaranje meča.

Šut Bešića, neprecizan, ali dobar označio je početak terenske inicijative selekcije koju je s klupe predvodio Safet Sušić. Onda je uslijedila 21. minuta susreta, koje se i nakon godinu dana sjećamo s tugom.

Edin Džeko se sjajno otvorio na nekih 20 metara od gola Nigerije, namjestio se i sa ivice pogodio za ono što se činilo ko vodsto našeg tima. No, pištaljka O'Learyja se oglasila, gol je poništen.

Usporeni snimak nedvojbeno je pokazao da je sve bilo regularno, te da su Nigerijci od sudijske četvorke dobili ”vjetar u leđa”, koji su samo osam minuta kasnije iskoristili i postigli gol, koji je za njih značio vodstvo, a u konačnici i plasman dalje.

I danas na društvenim mrežama širi se slika koja simbolizuje tugu BiH a u potpisu stoji ”nije bio ofsajd”.

Istu veče, budući da se susret igrao u 18:00 sati, mnoštvo bh. građana koji su gledali utakmicu, pronašlo je glavnog sudiju meča na društvenim mrežama, te su mu ”spamovali” zid na Facebooku, i obasipali ga komentarima, uz poneku privatnu poruku – ukazujući mu na kardinalnu grešku.

Potez s te utakmice bio je viralan, a rečenica ispisana u naslovu vjerovatno će još dugo biti aktivna, bar ne dok naša reprezentacija ne ostvari neki uspjeh koji ni sudije, niti protivničke ekipe neće moći osporiti.

Istina je da su obje ekipe htjele pobijediti. Nigerija je u tom naumu uspjela.

Nigerija je simbolizovala uspjeh kompletne Afrike, ofsajd iz 21. minute je postao simbol tuge svih onih koji u srcu nose Bosnu i Hercegovinu.

Tako to biva u fudbalu. Dva tima pobijediti ne mogu.

Do nekog novog velikog takmičenja, i sporne situacije: ”Dan 730. Nije bio ofsajd”.