Stade de France, dva Ronalda i dvije povrede u finalu

Nogomet 11. jul 201607:25 > 07:31
Facebook | REUTERS | N1

Stade de France, finale velikog takmičenja, dva fenomena - dva Ronalda i jedna zajednička karakteristika - povreda udarne igle.

Sinoć je Portugal po prvi put u historiji osvojio naslov Evropskog prvaka, savladavši domaćina Francusku, nakon produžetaka – golom Edera sa 1:0.

Ipak, susret je obilježila činjenica da je najbolji igrač Portugala, Cristiano meč napustio nakon samo 25 minuta igre.

Razlog: Povreda, koju je uzrokovao veznjak Tricolora – Dimitry Payet, koji je nepropisno startovao na asa Real Madrida. Ronaldu je stradalo koljeno, a umjesto njega je u igru ušao Ricardo Quaresma.

Na društvenim mrežama nedugo zatim se pojavila informacija da je zapravo Ronaldova povreda deja-vu. Naime, 1998. godine, kada je Francuska bila domaćin Svjetskog prvenstva, u finalu su domaćini odmjerili snage sa Brazilom.

Na travnjaku Stade de Francea tada je bio još jedan Ronaldo, “pravi” Ronaldo kako ga danas odmilja zovu. Definitivno, strah i trepet svih golmana tada, slično kao i Portugalac Ronaldo – osjetio je grubost francuskih fudbalera.

Iako zbog neobjašnjive bolesti, Ronaldo nije bio na spisku početnih 11 prije finala – na teren je izašao kao starter.

No, tokom meča, doživio je jednu neugodnu povredu koja je dodatno uticala na njegovu lošu izvedbu. U jednom napadu, na leđa mu je nasrnuo Lillien Thuram, a u trku se sudario sa golmanom Francuske Fabienom Barthezom.

Sudar pogledajte na 1:00 videa.

Brazil je u tom meču poražen sa 3:0, Francuska je bila prvak svijeta. Sinoć, Eder je spriječio domaćine da dođu do trijumfa, i tako okrunio svoju zemlju prvom titulom prvaka Evrope u historiji.

Portugalac je iznesen sa terena na nosilima, ali je nakon 120. minuta igre – šepajući na desnu nogu, ipak podigao trofej evropskog prvaka u Fudbalu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.