Samo je Inzaghi jednim šutem dao dva gola u finalu LP

Nogomet 05. nov 201619:35 > 06. nov 2016 08:18
Reuters

U historiji fudbala zabilježeni su brojni igrači koje su gotovo jednakim intenzitetom voljeli i mrzili.

Jedan od njih je i Filippo “Pippo” Inzaghi.

Sigurno ste bezbroj puta čuli kako oni koje nisu poštovaoci lika i djela ovog fudbalera za Inzaghija tvrde da se “samo” znao naći na pravom mjestu u pravo vrijeme, te da je sretan. Takvi “stručnjaci” i “analitičari” znaju kao argument navesti da italijanski napadač nije zabio mnogo golova van protivničkog 16-erca i da se na prste mogu prebrojati svi njegov driblinzi iz kojih je dao gol.

Slažemo se, ali niko nije rekao da je Inzaghi najkompletniji napadač. Međutim, u onom što je znao raditi – biti uvijek na pravom mjestu – bio je najbolji, ili gotovo najbolji. Ovu činjenicu potvrđuje njegovih 313 golova koje je dao u Evropi i italijanskom prvenstvu kada je ono sa razlogom nosilo epitet najjače lige svijeta.

Pippova najbolja partija desila se 23. maja 2007. Igralo se finale Lige prvaka u Atini. Milan, za koji je tada nastupao junak ove priče, ukrstio je sange sa Liverpoolom. Mnogi stručnjaci su ovaj susret najavljivali kao priliku za osvetu jer je prije dvije godine italijanski klub izgubio od Liverpoola u utakmicu za koji će stručnjaci reći da je najbolji dvoboj LP. Tada je Milan vodio sa 3:0 da bi se engleski sastav vratio, poravnao rezultat i nakon penala došao do pete titule prvaka Evrope. Ali to je neka druga priča.

Tim pod vodstvom Rafe Baniteza je, za razliku od prošlog susreta, imao incijativu. Izgledao je šampionski u prvih 40 minuta. Milan se mučio sa konstantnim presingom Engleza, ali je imao Nestu i Maldinija u odbrani, te Inzaghija u napadu.

Pippo je pred sami kraj prvog poluvremena zabio gol nakon slobodnjaka Andrea Pirla. Zanimljivo, gol je pripisan italijanskom napadaču iako nije šutirao loptu. Tačnije lopta ga je nakon slobodnjaka Pirla pogodila i promijenila smjer u gol koji je čuvao Jose Manuel Reina. Ova situacija ide u prilog onima koji kažu da je Pippo imao sreće. I jest.

Liverpool se od ovog gola nije oporavio. U nastavku su se snage izmjenile. Milan je postao dominantan, a svoju dobru igru fudbaleri ovog kluba su okrunili još jednom pogotkom u režiji “neugodnog” Inzaghija. U 82. minutu Kaka je uputio jednu loptu kroz sredinu, a Pippo ju je pokupio i pospremio ispod Reininog tijela. Liverpool je pred sami kraj meč ublažio rezultata za konačnih 2:1.

Div sa San Sira je zahvaljujući “najsretnijem” igraču na svijetu postao po sedmi put prvak Starog kontinenta. Inzaghi je kasnije, kada je govorio o ovom meču, otkrio da je od djetinjstva sanjao kako postiže dva gola u finalu.

Meč iz Atine ostat će upamćen kao osveta Milana za “ono” finale, a Inzaghi kao jedini fudbaler koji je u finalu Lige prvaka zabio dva gola iz jednog udarca. Šta reći – Legenda.

Pippo je karijeru započeo 1991. godine u Piacenzi da bi kopačke o klin okačio 24. jula 2012. u dresu Milana. Sa klubovima je osvojio dvije Lige prvaka i tri Serie A, a sa reprezentacijom Italije postao je svjetski prvak u Njemačkoj 2006. godine.

Četvrti je strijelac u svim evropskim klupskim takmičenjima sa “okruglo” 70 golova. Ispred njega su samo Cristiano Ronaldo, Lionel Messi i Raul. Također, vlasnik je rekorda po broju hat-tricka u italijanskom prvenstvu. Ima ih 10.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook.