Zaboravljeni as kojeg se uskoro niko neće sjećati

Nogomet 05. dec 201611:57 > 05. aug 2017 12:20
Facebook

U jednom trenutku imate sve, ima, renome, klasu - najskuplji ste fudbaler svijeta, a onda zaboravite igrati fudbal? Sve to se veže za jedno ime.

Denilson de Oliveira, ili samo Denilson kako smo ga mi u Evropi zvali je 1998. godine, kada je potpisao za Betis bio najskuplji fudbaler svijeta, a cijena transfera iz brazilskog Sao Paola u Španiju iznosila je blizu 25 miliona eura.

Za njega je vezan još jedan interesantan podatak. Denilson de Oliveira se nominuje kao čovjek koji je izmislio “bicikl” dribling, odnosno onaj koji je Luis Nazario de Lima Ronaldo proslavio u svijetu fudbala, i po kojem je bio poznat.

Denilsonova fudbalska karijera trajala je punih 16 godina. Bio je i redovan član fudbalske reprezentacije Brazila, gdje je svlačionicu dijelio sa pomenutim Ronaldom, Romarijom, Rivaldom, Bebetom, Taffarelom i svim onim fudbalerima koji su nas oduševljavali od sredine devedesetih do sredine dvijehiljaditih godina.

Ipak, on je jedan od rijetkih igrača iz te generacije kome su kola konstantno išla silaznom putanjom.

Kako rekosmo, bio je najskuplji na svijetu te 1998. godine, a u sedam sezona, koliko je proveo u Španiji, u 186 nastupa dao je samo 13 golova, a igrao je na poziciji krilnog napadača, ili veznjaka po potrebi. Premalo, od nekada najtalentovanijeg igrača svijeta.

2000. godine je kratko pozajmljen u Flamengo, da bi 2005. godine njegov ugovor otkupio Bodeaux. Tu se zadržao jednu sezonu, pa je otišao u Aziju, gdje je jednu sezonu nastupao za Al Nassr. Potom idu kratke avanture u FC Dallasu, Palmeirasu, Itumbiari, Hai Phongu i Nea Kavali – gdje je bez upisanog nastupa okončao aktivno igranje fudbala 2010. godine.

Igravši za Betis, kao najskuplji fudbaler svijeta sa svojim timom ispao je iz Primere, zbog čega je i zatražio posudbu u Flamengo.

Od kluba do kluba, gola nema pa nema

Jedan je od igrača kojeg ćemo samo pamtiti kao saigrača velikana brazilskog fudbala – jer osim naslijeđa ranije pomenutog driblinga, teško da se u karijeri ima čime pohvaliti.

Nikad ostvaren talenat ipak je za Brazil nastupio na šest internacionalnih turnira, uključujući i dva Svjetska prvenstva, a sa onog 2002. godine iz Japana i Južne Koreje ima i zlatnu medalju.

Igrajući po strani, kao krilni napadač Denilson se ne može pohvaliti impresivnim golgeterskim vještinama. Većina klubova u kojima je igrao pamtit će ga kao veliku transfer grešku, a podatak da je u 332 profesionalna nastupa za klubove u kojima je igrao, postigao tek 31 gol za 16 godina dovoljno govori.

Kud i kamo sretniji je bio u reprezentaciji Brazila, gdje je za sedam godina, i 61 nastup ukupno osam puta tresao mrežu u iznimno jakoj konkurenciji.

Igrač sa margine koji će svoju karijeru okarakterisati kao uspješnu, za nekoliko godina će biti u potpunosti zaboravljen. Tek ga se rijetko sjete kao promašaja, nikada kao majstora igre. Znao je s loptom, baš kao i svaki Brazilac tih godina, ali kolektivu je neprimjetno doprinosio. Skromno za fudbalera koji je nekada bio veliki talenat, a to je i ostao. Samo talenat, koji je skončao u Vijetnamu – sa samo jednim nastupom. 

Danas radi kao komentator za jednu radio stanicu i radi kao humanitarni ambasador. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.

https://youtube.com/watch?v=QbwB_o4fPho