Od tragičara do junaka: Kroos spasio svjetske prvake!

Nogomet 23. jun 201820:58 > 21:52
Reuters/Hannah McKay

Svjetski prvaci Nijemaci odigrali su u subotu uvečer meč sa "starim znacima" Šveđanima na Mundijalu u Rusiji. "Elfi" su slavili sa 2:1.

Njemački selektor Joachim Loew poslušao je javnost nakon mnogih kritika poslije poraza od Meksika i na klupi ostavio Mesuta Oezila. Iz sastava je izbacio i Khediru i Guendogana što je u početnim minutama meča djelovalo kao dobra odluka. Nijemci su dominirali, a Šveđani su na sve način pokušavali odbraniti svoj gol.

Već u 3. minut meča je Julian Draxler imao dobru priliku za pogodak ali je skandinavska selekcija sačuvala mrežu. “Elfi” su nastavili dominirati dok su njihovi protivnici prijetili iz kontri.

U 13. minutu Šveđani su preko Marcusa Berga zaprijetili svjetskim prvacima. Berg se našao sam ispred Manuela Neuera, ali je čuvar mreže Njemačke iz ovog “duela” izašao kao pobjednik. Bilo je kontakta između Neuera i Berga, ali sudija nije ni razmatrao mogćnost da pregleda snimak i provjeri da li je bilo penala.

U 31. minutu Loew je morao mijenjati. Umjesto povrijeđenog Sebastiana Rudyja u igru je ušao Ilkay Guendogan. Ubrzo je uslijedio novi šok za “Elfe”. Ola Toivonen je nakon dobre kontre izbio sam ispred Neuera i uz dosta sreće lobovao golmana Bayerna za velikih 1:0.

Švedska je pred kraj prvog poluvremena mogla i do 2:0, ali se Sebastian Larsson spetljao u kaznenom prostoru.

Nijemci su u nastavku krenuli na sve ili ništa. Loew je eksprenso mijenjao na poluvremenu. Umjesto Drexlera u igru je ušao iskusni Mario Gomez. Upravo je bivša “devetka” njemačkog tima asistirala za gol Marcu Reusu.

“Elfi” nisu stiskali kočnicu. Napadi su se redali pred golom Robina Olsena. U dobrim šansama su bili Kroos, Werner pa ponovo Kroos. U 65. minutu statistika je pokazivala impresivnih 73 posto lopte u nogama prvaka iz Brazila.

U 68. minutu Gomez je promašio nemoguće. Lopta je otišla preko švedskog gola.

U 75. minutu Reus je sa vrha 16-erca pucao na gol Šveđana, ali je bio neprecizan. Werner je pet minuta kasnije bio još u boljoj šansi. Sa nekih 6-7 metara je nakon ubačaja sa desne strane šutirao neometano u kontra, desni ugao, ali je lopta prošla pored stative.

U 82. minutu novi šok za Nijemce. Boateng je dobio drugi žuti karton što je značilo da će izabranici Joachima Loewa posljednjih 10 minuta igrati sa nogometašem manje.

Sebastian Larsson  je u 83. minutu ponovo propustio dobru priliku i u slučaju da se njegov tim ne plasira u osminu finala mogao bi biti apsolutni tragičar.

U Grupi F ranije danas Meksiko je potvrdio prolazak u osminu finala nakon pobjede od 2:1 nad Južnom Korejom. U Grupi G Belgija je sa 5:2 “razbila” Tunis i potvrdila ulogu favorita turnira.

Kroos je u 88. minutu ubacio loptu, Gomez je šutirao glavom, ali je Olsen fantastičnom odbranom ponovo razočarao njemačke navijače.

I još jednom se čuvena izjava Garyja Linekera “da je nogomet igra u kojoj uvijek slave Nijemci” pokazala istinitom. Kroos je u 95. minutu pogodio iz slobodnjaka i svjetske prvake ostavio u životu. Treba istaći da je veznjak Real Madrida u samo 60. minuta od tragičara posato junak susreta.

Ranije danas u ovoj grupi slavio je Meksiko sa 2:1 protiv Južne Koreje.

U Grup G Belgija je nadigrala Tunis. Bilo je 5:2.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.