Kakva drama u Rostov Areni, Belgija ide na Brazil

Nogomet 02. jul 201821:33 > 21:53
REUTERS/Sergio Perez

Nogometne reprezentacije Japana i Belgije odmjerile su snage na Rostov Areni za prolaz u četvrtfinale Svjetskog prvenstva. U Rusiji će i dalje ostati Belgija nakon što je sa 3:2 pobijedila azijsku reprezentaciju.

Meč je započeo dosta mirno. Timovi su se u uvodnim minutama odmjerali poput boksera, a onda je favorit prvi napravio potez. Belgija je očekivano pritisla, a najbolju šansu propustio je Vincent Kompany kada sa dva, tri metra, doduše iskosa, nije uspio da savlada golmana Eijija Kawashimu.

Iako su izabranici Roberta Martineza imali više od igre i Japanci su bili opasni. Pred sami kraj poluvremena napadač Yuya Osako šutirao je neometano sa pet metara, ali je Thibaut Courtois uz malu nesigurnost uspio da odbrani. Sudije su previdjele offside poziciju napadača Kelna.

Sa 0:0 je završen prvi dio.

Početak drugog poluvremena bio je kao iz snova za Japance. Poslije izgubljene lopte Belgijanaca sjevnula je kontra, koju je majstorski iskoristio Genki Haraguchi. Prije toga veliku grešku napravio je defanzivac Jan Vertonghen.

Odmah u narednoj akciji Eden Hazard je pogodio stativu, ali ostalo je 1:0 za Japan. “Samuraji” su u 52. minutu ponovo šokirali Belgiju i svijet. Takashi Inui je bombom probio mrežu Courtoisa.

U tim momentima Belgija je bila na rubu ambisa. Ali, život piše najbolje drame. Zahvaljujući asistencijama Hazarda u samo pet minuta Belgijanci su poravnali rezultat. Pogađali su “tragičar” Vertonghen i osporavani Marouane Fellaini.

Evropljani su namirisali strah. Krenuli su u opštu ofanzivu. Ipak, Keisuke Honda je u 84. minutu bio vrlo blizu da Japan ponovo dovede u vodstvo.

U 86. smo vidjeli dvije fantastiče odbrane Kawashime. Japanac je sa stilom zaustavio pokušaje Nacera Chadlija i Romelua Lukakua.

Courtois je u 90. minutu spriječio siguran autogol. Belgijanac je i u 90+3 minutu odbranio šut sa 30 metara iz slobodnog udarca.

I bukvalo u posljednjem napadu na meču Belgija je iz kontre, preko Chadlija, postavila konačnih 3:2, što je značilo zakazan megdan sa Brazilom, koji je danas sa sigurnih 2:0 slavio protiv Meksika.

I jedna zanimljiv podatka za kraj.

Slavni Gary Lineker je na svome zvaničnom Twitter profilu objavio podatak kako je u Meksiku 1970 posljednji put viđeno da je neki tim u eliminacionoj fazi Mundijalu preokrenuo minus dva gola. To je za nogom pošlo Nijemcima koji su gubili od Engleske.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.