Trofej se ne vraća kući!

Nogomet 11. jul 201820:38 > 22:34
Anadolija

Reprezentacije Engleske i Hrvatske su u srijedu igrale meč za finale Svjetskog prvenstva u Rusiji. Priliku za titulu prvaka imat će "Vatreni" koji su sa 2:1 slavili nakon 120 minuta igre.

Englezi su danima najavljivali kako se “trofej vraća kući”, aludirajući na poznatu činjenicu kako je nogomet nastao u ovoj zemlji. Međutim, pitali su se nešto i Hrvati.

Ipak, utakmica igrana na stadionu Luzhniki u Moskvi počela je loše za izabranike Zlatka Dalića. Igrao se 5. minut kada je Kieran Trippier majstorski pogodio iz slobodnog udarca. Danijel Subašić je bio potpuno nemoćan da zaustavi milimetarski precizan udarac koji je završio u rašljama gola “Vatrenih”.

Hrvati su u prvom poluvremenu pokušavali do gola doći kombinacijama kroz sredinu i preko krila, dok su “Gordi albioni” prijetili iz kontri.

U 30. minutu najbolji strijelac turnira Harry Kane je izašao sma ispred Subašića, ali mu je golman Monaca odbranio “zicer”. Kane je u nastavku akcije sa metar, dva pogodio stativu, ali je pomoćni sudija signalizirao nedozvoljenu poziciju.

Hrvati su minut kasnije imali najbolju akciju prvog dijela, ali je Ante Rebić šutirao po sredini gola što nije bio problem za Jordana Pickforda da “ukroti”.

Ostrvska reprezentacija otišla je na odmor sa minimalnom prednošću.

Hrvatska je u nastavku sve karte bacila u napad. Utakmicu života odigrao je osporavani Ivan Perišić. Prvo je 64. minutu imao dobru šansu, ali su ga izblokirali engleski defanzivci, da bi nekoliko minuta kasnije poravnao nakon ubačaja Šime Vrsaljka. U tim trenucima utakmica se u potpunosti otvorila, ali je bilo očigledno da su se igrači Garetha Southgatea pomalo pogubili.

Perišić je ponovo bio blizu da iskoristi konfuziju u protivničkoj odbrani kada se u 83. minutu najbolje snašao u kaznenom prostoru Engleza. Njegov šut je otišao malo iznad stative.

Ubrzo je turski sudija Cuneyt Cakir svirao kraj regularnog dijela što je značilo da će “Vatreni” po treći put u eliminacionoj fazi odigrati meč sa produžecima.

“Gordi albion” je u nastavku najbolju šansu imao u 98. minutu. Defanzivac John Stones je nebeski skočio, ali je Vrsaljko loptu izbio bukvalno sa gol linije.

Mario Mandžukić je u završnici prvog produžetka promašio kolosalnu priliku ili bolje rečeno Pickford je spasio svoju reprezentaciju.

“Super Mario” je došao na svoje kada je u 108. minutu iskoristio asistenciju Perišića. Englezima je ostalo samo desetak minuta da pokušaju eventualno doći do izjednačenja. Međutim, nisu imali snage što je značilo da Hrvati u nedjelju protiv Francuza igraju finale Mundijala.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.