Nakon dvije decenije: Francuska ponovo zlatna

Nogomet 15. jul 201818:44 > 18:54
Reuters

Galski pijetlovi su po drugi put nakon dvije decenije podigli zlatni pehar na Mundijalu, ovaj put u Rusiji. Motivirani, ali i umorni "Vatreni" nisu uspjeli da se budu na tronu najveće svjetske fudbalske smotre. Iako su susjedi pokazali bolju i konkretniju igru, Francuska je uspjela da sa visokih 4:2 bude zlatna.

Nakon što su “Vatreni” bili nešto konkretniji u igri, uslijedio je šok za Hrvatsku. U 17. minuti Francuzi dolaze u vodstvo nakon autogola Marija Mandžukića koji je glavom proslijedio loptu u mrežu Danijela Subašića nakon slobodnog udarca za “tricolore”.

Upornost Hrvata se isplatila – deset minuta poslije fantastičnim pogotkom Ivan Perišić je izravnao rezultat na 1:1 i time susjede vratio u igru za zlatni trofej. Nije se dugo čekalo na nova uzbuđenja.

Nakon sporne situacije u kaznenom prostoru Hrvatske, Nestor Pitana, glavni arbitar je bio u dilemi – da li dosuditi jedanaesterac. VAR je ponovo presudio – argentinski sudac je svirao penal za Francusku u 36. minuti susreta.

Antoine Griezman, fudbaler “Atletico Madrida” je savladao Danijela Subašića poentirajući za 2:1. Međutim, Hrvati nisu očajavali, do kraja prvog dijela meča su nastojali poravnati rezultat, ali bezuspješno.

Želju i motiv da se krunišu zlatnim odličjem, “Vatreni” su pokazali na početku drugog dijela susreta. U 47. minuti je Ante Rebić ugrozio mrežu Hugoa Llorisa koji je odbranio šut Rebića.

Četiri minute poslije, Kylian Mbape je bio u prilici da povisi na 3:1, ali je njegov udarac odbranio Subašić. No, otvorenu igru Hrvata i njihove propuštene prilike je iskoristio Paul Pogba. U 58 minuti je nakon presinga “tricolora” po treći put put pospremio loptu u mrežu Subašića.

U nastavku utakmice su Francuzi uspjeli nametnuti svoj ritam i stil igre. Opet je nastupio sjajni Mbape – u 66. minuti pogađa za visokih 4:1. Na trenutak se visoko vodstvo Galskih pijetlova činilo kao demotivirajućim za Hrvatsku.

No, Mandžukić se u 68. minuti iskupio za autogo. Iskoristio je Llorisovovo poigravanje s loptom u jedanaestercu, preoteo mu loptu i smanjio rezultatski zaostatak.

Uprkos umoru, “Vatreni” nisu odustajali. Iznova su vršili pritisak na odbranu Francuza, ali je izostajala završnica.

Posljednjih 15 minuta meča, vidno je opao tempo igre. Hrvati su pokušavali smanjiti rezultatski zaostatak, ali bez uspjeha.