Sjajan meč i penal lutrija u Istanbulu: Liverpoolu pripao Superkup Evrope

Nogomet 14. aug 201922:31 > 23:44
Reuters

Fudbaleri Liverpoola i Chelseaja odmjerili su snage u Superkupu Evrope na Vodafone Parku u Istanbulu, a susret je nakon regularnih 90 minuta otišao u produžetke, nakon toga i penale. Rezultat je prije takozvane lutrije glasio 2:2, a na koncu pobjedu je odnijela ekipa Liverpoola (5:4).

Reuters

Ovaj meč se igra svake godine kao najava prvenstva, a u njemu se nadmeću timovi koji su osvojili Ligu prvaka i Ligu Evrope. U sezoni 2018/2019 najbolji tim Evrope bio je Liverpool, dok je Ligu Evrope osvojio Chelsea.

Otvaranje susreta na stadionu Bešiktaša pripalo je Liverpoolu. Kloppova ekipa bila je dosta agilnija i konkretnija na protivničkoj polovini – no kako je poluvrijeme odmicalo, igrači u plavim dresovima preuzeli su primat.

Igrači Franka Lamparda dominaciju su unovčili u 36. minuti kada je Ngolo Kante sjajno kombinovao sa Christianom Pulišićem, ovaj odlično uposlio Oliviera Girouda koji nesmetano matira golmana Adriana za 1:0.

Postigao je Chelsea još jedan gol u prvom poluvremenu, strijelac je bio Pulišić – ali je gol poništen zbog ofsajda.

Jurgen Klopp je na poluvremenu napravio izmjenu, ubacio je Firminha umjesto Oxlade-Chamberlaina, a to se ispostavilo kao odličan odabir već u 48. minuti. Firminho se sjajno snašao u kaznenom prostoru na jedno dodavanje, dodao Maneu – koji se izborio za loptu pored golmana Chelseaja za 1:1.

Obje ekipe imale su niz poluprilika u drugom poluvremenu, ali Liverpool je u 75. bio najbliži golu. Prvo je Salah šutirao kroz “more nogu” u kaznenom prostoru Chelseaja, ali je Arizabalaga odbranio. Odbijena lopta dolazi do Manea – ali je golman tima sa Stamford Bridgea ponovo odlično odbranio uz pomoć prečke.

S druge strane, Pedro je u 81. minuti odlično kombinovao sa Kanteom – ali je njegov udarac zaustavila odbrana Liverpoola.

U 83. minuti igrači Chelseaja ponovo tresu mrežu Liverpoola. Monunt je pogodio – ali je ženska sudijska trojka pokazala na ofsajd. Ponovljeni snimak je pokazao da je ispravno dosuđena odluka.

Kako se meč približavao kraju – djelovalo je kao da igrači Chelseaja imaju više želje da dođu do drugog gola, a u 90. su iz kornera imali dobru priliku – no udarac iz gužve otišao je preko gola. Završeno je 1:1, te je meč otišao u produžetke.

Zanimljivo prvi put u istoriji utakmicu muških timova u takmičenjima Evropske fudbalske federacije (UEFA) sudiće žena. Ta čast je pripala Francuskinji Stephanie Frappart.

Produžeci – dodatne minute odličnog fudbala

Nešto lošiji tempo u prvom produžetku zaustavio je Sadio Mane. Jedan od najboljih igrača na terenu počeo je akciju Liverpoola, kombinovao sa saigračem, a onda lijepim udarcem pogodio nebranjeni dio mreže Arizabalage za 2:1. Samo pet minuta kasnije – penal za Chelsea.

Iz jednog na izgled bezazlenog napada – Adrian je oborio Abrahama u kaznenom prostoru,  a Frappart je pokazala na bijelu tačku. Jorgino je namjestio loptu i pogodio za 2:2.

U drugom produžetku tempo meča je dosta pao, a umor se osjetio na igračima uprkos tome što su treneri izvršili po četiri izmjene. Sticao se utisak da i jedni i drugi priželjkuju jedanaesterce, a to se na koncu i dogodilo.

Penal seriju uspješno su otvorili Firminho i Jorginho. Firminho i Barkley u drugoj seriji također su bili precizni.  Origi je nastavio Liverpoolovu seriju, a Mount Chelseajevu. Nakon tri serije – 3:3 u penalima. Četvrti penal za Liverpool pogodio je Alexander-Arnold, za nominalne goste – Emerson.

Salah je pogodio u petoj seriji, a tragičar za Chelsea bio je Abraham kojem je golman Liverpoola odbranio penal.

Liverpoolu je na koncu pripao prvi trofej u sezoni.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija zaAndroid|iPhone/iPad