San o EP-u živi: BiH se sa tri gola osvetila Izraelu

Nogomet 12. jun 201522:11 > 22:39
Anadolija

Reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je drugu pobjedu u kvalifikacijama za odlazak na Evropsko prvenstvo naredne godine, te tako nade za plasman održala živim. Na "Bilinom polju" u Zenici savladan je Izrael sa 3:1.

Izabranici Mehmeda Baždarevića odlično su otvorili meč, te protivniku dali do znanja da samo pobjeda dolazi u obzir. Nekoliko odličnih pokušaja iz daljine Medunjanina i Pjanića dosta su zadali problema golmanu Marcianu.

Izrael je svoju igru fokusirao na odbranu sopstvenog gola, i to im je uspjevalo dobar dio meča. U napadu nisu imali rješenja, ali nakon prekida, u 41. minuti, Tal Ben Haim dovodi svoj tim do vodstva. Prethodno je traljavo intervenisala odbrana BiH selekcije.

Samo jedan minut kasnije, Nakon kombinacije Džeko – Pjanić – Višća, ovaj posljednji svojim prvim golom u ”najdražem dresu” poravnava rezultat, čime je stadion u Zenici doživio i erupciju radosti.

U drugoj minuti nadoknade, ponovo je bilo opasno u šesnaestercu gostiju, a nakon udarca Vranješa, Yeini rukom zaustavlja loptu, a sudac pokazuje na bijelu tačku.

Siguran izvođač bio je Edin Džeko, čime je selekcija BiH na odmor otišla sa golom prednosti.

NAP

Nastavak meča donio je terensku inicijativu domaće selekcije, mada se Izrael povukao iz pasivnosti, te su krenuli nešto ofanzivnije prema golu Begovića.

Nova promjena na semaforu desila se u 75. minuti. Senad Lulić je iz teške pozicije dobro namučio golmana Izraela sa prizemnim udarcem, Marciano je kratko odbio, ali je Višća ispratio akciju, te glavomo zakucao loptu u mrežu Izraela za sigurno vodstvo bh. tima.

Do konca meča, evidentan je bio pad morala fudbalera Izraela, koji su se pomirli sa porazom, a BiH je tako došla do druge, jako bitne pobjede koja ostavlja šanse da se popularni ”Zmajevi” po prvi put plasiraju na Evropsko prvenstvo koje se naredne godine igra u Francuskoj. Vrijedi istaći i da se naš tim osvetio Izraelu za poraz u prvom dijelu kvalifikacija, kada smo u Haifi poraženi sa 3:0.