Standard slavio na Koševu: Van Damme koban za Želju

Nogomet 06. aug 201520:43 > 21:42
N1

Željezničar i Standard iz Liegea odmjerili su snage u uzvratu trećeg pretkola Liga Evrope, a nakon 90 minuta rezultat je glasio 0:1, što je u konačnici značila eliminacija bh. predstavnika iz evropskih takmičenja.

Izabranici Milomira Odovića imali su zaostatak od jednog gola, nakon prvog meča odigranog protekle sedmice, kada su belgijanci slavili sa 2:1.

Prvo poluvrijeme na stadionu Asim Ferhatović Hase – Koševo proteklo je opreznoj igri i jednih i drugih. Nešto konkretniji je bio Željezničar, koji je stvorio dvije – tri poluprilike, no prave opasnsti po gol Thuram Ullena nije bilo.

Standard je s druge strane više vremena posvetio odbrani svog gola, u napad nisu srljali niti žurili, a jedinu pravu priliku imali su u drugoj minuti nadoknade prvog poluvremena.

”Zaspala” je odbrana Željezničara, što je iskoristio Ivan Santini da izađe sam pred Antolovića. Lijepo je potkopao loptu, golman plavih bio je savladan, ali lopta odlaci nekoliko centimetara od lijeve stative gola Željezničara.

Na odmor se otišlo sa mirnim mrežama.

U nastavku, prva prava prilika za Željezničar deset minuta nakon povratka s odmora. Odličan centaršut slijeće na glavu Sadikovića, koji matira golmana tima iz Liegea, no ona pogađa stativu.

Standard je nastavio sa sličnom igrom iz prvog dijela u uvodnim minutama, a njihovi pokušaji da ugroze gol Antolovića obično su bili iz daleka.

Željezničar u napadu nije uspjevao konkretizovati stvari, veza nije uspjevala izgraditi ozbiljniju prijetnju, što je Standard iskoristio u 68. minuti. Jedan dug napad gostiju završio je na saradnji Badibange i Van Dammea, koji šutira sa ivice kaznenog prostora, i pogađa nebranjeni dio mreže Željezničara.

Viceprvak BiH u fudbalu se tada nalazio u zaostatku od 3:1, te im je u preostalih dvadesetak minuta trebalo pravo fudbalsko čudo.

Preostali dio susreta je donio inicijativu Standarda, Željezničar je teško prelazio u polovinu gdje bi standard trebao braniti, te je bilo evidentno da je ovo bila posljednja ovosezonska utakmica u Evropi za tim kojeg s klupe vodi Milomir Odović.

Do isteka regularnih 90 minuta Standard je kontrolisao meč bez većih problema, te se tako sa ukupnih 3:1 plasirao u doigravanje za grupnu fazu drugog po važnosti fudbalskog takmičenja u Evropi.