Srušeni snovi bh. navijača o Euru: Zmajevi poraženi u Irskoj

AFP

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je poražena u drugoj utakmici baraža protiv reprezentacije Irske u Dublinu rezultatom 2:0 čime su okončali put ka Evropskom prvenstvu u Francuskoj naredne godine.

Zmajevi ni u trećem baražu nisu imali sreće. Ovaj put se reprezentaciji BiH na putu ka jednom velikom nogometnom takmičenju ispriječila Irska.

Nakon lošeg starta kvalifikacija, smjenom Safeta Sušića i dolaskom Mehmeda Baždarevića na selektorsku poziciju, bh. reprezentacija je igrala kao preporođena. Uspjeli su ono čemu se niko nije nadao i osvojili treće mjesto u grupi B iza Belgije i Walesa.

Voljom žrijeba u baražu smo dobili Irsku s kojom smo u prvom susretu odigrali tek 1:1 na Bilinom Polju. Ispostavit će se da su Zajevi u ovoj utakmici propustili svoju šansu pred odlazak u Dublin.

Iako su svi očekivali veći oprez Iraca na startu druge utakmice, izabranici selektora Martina O'Neilla krenuli su silovito prema golu Asmira Begovića.

Imali su Irci u prvih 20 minuta nekoliko polušansi i bili su bolja reprezentacija na stadionu Aviva. U 23. su probili po desnoj strani, ubacili loptu u šesnaesterac, ali je ona na putu pogodila Ervina Zukanovića, a sudija je pokazao na bijelu tačku.

Najstrožiju kaznu u gol je bez većih problema pretvorio Jonathan Walters za 1:0 i hladan tuš nekoliko stotina navijača Zmajeva koji su stigli iz BiH i ostalih evropskih zemalja.

Dvije minute kasnije Edin Džeko je mogao izjednačiti, ali je njegov šut sa vrha šesnaesterca prošao pored lijeve stative gola Irske.

Nakon pauze, Zmajevi su mnogo bolje ušli u drugo poluvrijeme i u pet minuta nagovijestili bolji nastavk susreta za sve navijače BiH. Baždarević je umjesto Edina Cocalića uveo Muhameda Bešića koji u protekla tri susreta reprezentacije nije igrao zbog suspenzije.

Sjajnu šansu za izjednačenje imao je Senad Lulić u 53. minuti. Brzonogi Edin Višća prošao je po desnoj strani, ušao u šesnaesterac i dodao loptu do Lulića koji se nije najbolje snašao ispred gola Irske.

Nakon Lulića, iz slične pozicije nije pogodio ni Pjanić. Medunjanin je iz prekida sa desne strane ubacio pred gol Irske, ali veznjak Rome iz izgledne šanse nije najbolje šutirao.

Irci su ubrzo kaznili neiskorištene šanse BiH. Nakon izvođenja slobodnog udarca sa lijeve strane, loptu je pokušao izbaci Ognjen Vranješ. Ali, stoper Zmajeva je uspio “asistirati” Waltersu koji po drugi put večeras matira Begovića.

Ovim golom Irci su zapečatili sudbinu reprezentacije BiH čime su po treći put u baražu ugašene sve nade i želje navijača BiH za odlaskom na jedno veliko nogometno takmičenje, u ovom slučaju Euro u Francuskoj naredne godine.