Begović ostao u Premier ligi, ispali nedavni prvaci i Leeds

Nogomet 28. maj 202319:42 0 komentara
REUTERS/Molly Darlington

Fudbaleri Evertona usjpeli su da sačuvaju mjesto u Premier ligi, dok su u Championship, pored ranije otpisanog Southamptona, ispale ekipe Leesda i Leicestera.

Posljednji klub koji će Englesku u sezoni 2023/23 predstavljati u evropskim takmičenjima je Aston Villa, koja je zauzela sedmu poziciju i obezbpledila vizu za kvalifikacije za Ligu konferencije. Ispod crte je ostao Tottenham urpskos trijumfu na gostovanju Leedsu.

Everton je sumornu sezonu završio pobedom protiv Bournemoutha na “Goodison parku“ rezultatom 1:0. Minimalan trijumf za velika tri boda i opstanak u elitnom društvu.

REUTERS/Carl Recine

Leicester je pred svojim navijačima bio bolji od West Hama 2:1, ali do opstanka je mogao samo u slučaju da Everton ne zabilježi pobjedu. Lisice se poslije devet sezona vraćaju u Championship.

Strijelci na “King Power Stadionu“ bili su Harvey Barnes u 34. i Wout Faes u 62. minutu, a jedini gol za Čekićare postigao je Pablo Forlans u 79. minutu.

Action Images via Reuters/Craig Brough

Lisicama će društvo u drugom po rangu takmičenju praviti fudbaleri Leedsa koji su na “Elland Roadu“ izgubili od Tottenhaema 4:1. Harry Kane je bio dvostruki strijelac (2. i 69. minut), pogodili su još Pedro Porro i Lucas Moura, dok je jedini gol za Leeds djelo Jacka Harrisona u 67. minutu.

Aston Vila je pobedom protiv Brightona 2:1 sačuvala sedmu poziciju, a nevjerovatan meč viđen je u Southamptonu gdje je Liverpool vodio 2:0 pa gubio 4:2 da bi na kraju rezultat bio 4:4.

Diogo Jota je bio dvostruki strijelac (10. i 73. minut), Roberto Firmino se od crvenog dresa oprostio pogotkom u 14. minutu, a strijelac je bio i Gakpo u 72. Za Svece su pogažali Ward Prowse u 19, Sulemana u 28. i 48. i Armstrong u 64. minutu.

Šampion Manchester City je u kombinovanom sastavu poražen od Brentforda 1:0, a Arsenal je deklasirao Wolverhamptonn 5:0 uz dva pogotka Granita Xhake, koji je najvjerovatnije odigrao posljednji meč za Tobdžije.

Manchester United je posle preokreta savladao Fulham na “Old Traffordu“ 2:1, a Aleksandar Mitrović u 25. minutu, kod vodstva svog tima, nije realizovao jedanaesterac.

Chelsea i Newcastle su podijelili bodove u Londonu odigravši 1:1, baš kao i Crystal Palace i Nottingham.

Manhcester City, Arsenal, Manchester United i Newcastle su se plasirali u Ligu šampiona, Liverpool i Brighton u Ligu Evrope, a Aston Vlila u kvalifikacije za Ligu konferencije. Iz lige su ispali Southampton, Leeds i Leicester, a novi članovi su Burnley, Shefield United i Luton.

Sezona u Engleskoj završava se 3. juna kada će se u finalu FA kupa na Wembleyju sastati Manchester City i Manhcester United uz prenos na Sport Klubu.