Bowen donio trofej Konferencijske Lige West Hamu, Fiorentina pala u finišu

Nogomet 07. jun 202323:01 0 komentara
REUTERS/Bernadett Szabo

Fudbaleri West Hama osvajači su drugog izdanja trećeg po jačini UEFA-inog takmičenja - Konferencijske Lige. U velikom finalu Čekićari su savladali Fiorentinu sa 2:1, a junak susreta bio je Jarrod Bowen.

REUTERS/David W Cerny
REUTERS/Radovan Stoklasa

Na prvu prijetnju neke od ekipa čekali smo do 13. minute susreta. Tada je Declan Rice šutirao sa ruba kaznenog prostora, ali je lopta otišla pored gola Fiorentine.

Luka Jović je prijetio u 20. minuti. Stigla je lopta do reprezentativca Srbije u šesnaestercu, ali je Vladimir Coufal reagovao i izbacio je van igrališta.

U 33. minuti uslijedio je prekid nakon što je kapiten Viole Christian Biraghi pogođen u glavu sa tribina. Ipak, na svu sreću nakon ukazane pomoći meč je nastavljen.

Užasne scene u finalu LK, kapitenu Fiorentine navijači razbili glavu (VIDEO)

Zatresla se mreža West Hama u petoj minuti sudijske nadoknade prvog dijela. Luka Jović je loptu poslao preko gol linije, ali je pogodak poništen nakon asistencije iz VAR sobe.

Dosta tvrdo se igralo na obje strane

U 57. minuti prvi šut Fiorentine u okvir gola. Kouame se namjestio na rubu kaznenog prostora, šutirao, ali nije bilo prevelike opasnosti za Alphonsea Areolu.

West Ham je dobio penal u 60. minuti susreta. Neoprezan je bio Biraghi nakon prodora Bowena, igrao je rukom, a sudija Del Cerro Grande pokazao na bijelu tačku.

Odgovornost je uzeo Said Benrahma i bio siguran za veliko slavlje Čekićara na tribinama.

Gol možete pogledati u prilogu:

Pet minuta kasnije tražila je Fiorentina penal nakon duela Gonzalesa i Aguerda, ali Del Cerro Grande je samo odmahnuo rukama.

Ipak, minut kasnije Fiorentina uzvraća udarac. Sjajnu akciju Viole pogotkom kruniše iskusni Giacomo Bonaventura nakon asistencije Gonzalesa.

U 70. minuti Fiorentina je željela i do potpunog preokreta. Gonzales je centrirao, Mandragora šutirao, ali Areaola brani sjajno.

U narednom napadu Michail Antonio je imao priliku “jedan na jedan” sa Terracianom, ipak talijanski golman bio siguran.

Razigrani Mandragora je imao veliku priliku u 73. minuti susreta. Ponovo je rastrčani Gonzales probio po lijevoj strani, ubacio u sredinu za Cabrala koji odigrava povratnu loptu za Mandragoru, a ovaj šutira pored gola.

Biraghi se za napravljen penal želio iskupiti u 77. minuti kada je šutirao silovito sa nekih 20 metara, ali i po sredini gola. Ipak, Areola još jednom bio siguran.

Tomaš Souček je zaprijetio u 82. minuti nakon ubačaja Fornalsa, ali Terracciano još jednom veoma dobro reagovao.

Sofyan Amrabat je pokušao riješiti stvari minut prije kraja regularnog dijela. Šutirao je sa nekih 25 metara, ali je njegov udarac lako zaustavio Alphonse Areola.

Veliku radost, prednost, ali i drugi Evropski trofej West Hamu donio je Jarrod Bowen u 90. minuti susreta. Pobjegao je brzonogi Englez odbrani Fiorentine nakon greške odbrane i pasa Paquete i rutinski matirao Terracciana.

Nije imala Fiorentina šanse do kraja susreta, pa je engleski tim mogao početi slaviti drugi evropski trofej, još od 1965. godine kada su osvojili Kup pobjednika kupova.