Burnleyu veliki bod na Villa Parku, remi Chelseaja, Everton osigurao opstanak

Nogomet 19. maj 202223:22 0 komentara
REUTERS/Phil Noble

U posljednje tri zaostale utakmice Premier lige nije bilo pobednika na susretima Aston Ville i Burnleya (1:1), odnosno Chelseaja i Leicestera (1:1), dok se Everton vratio nakon 2:0 i slavio sa 3:2 protiv Crystal Palacea i osigurao opstanak u društvu najboljih.

Everton je imao priliku da pobjedom obezbijedi opstanak, ali su izabranici Franka Lamparda pod velikim pritiskom izuzetno loše počeli meč i poslije prvog poluvremena doveli do očaja navijače na prepunom Goodison Parka.

Prvi je nož u srce fanova Evertona zario Francuz Jeal-Filip Mateta udarcem glavom u 21. minutu nakon slobodnog udarca Ezea.

Već u 36. minutu bilo je 0:2. Gol je postigao iskusni napadač iz Gane, Jordan Ayew. Djelovalo je da je slavni klub iz Liverpoola krenuo putem bez povratka.

Međutim, očigledno je Frank Lampard imao šta da kaže svojim igračima u pauzi i domaći tim je u drugom poluvremenu zaigrao mnogo bolje.

Već u 55. minutu Michail Keane je prepolovio prednost gostiju, a onda Brazilac Richarlison u 75. minutu i izjednači rezultat na 2:2!

Od tog trenutka Goodison Park je počeo da gori, a kad je Dominik Calvert-Lewin u 85. minutu postigao treći gol za Everton oduševljena publika više nije mogla da izdrži – uletjela je u teren i počela slavlje.

Samo 15 minuta pošto je Everton i definitivno izborio opstanak nakon velikog preokreta na meču sa Crystal Palaceom (3:2), veliki bod spasa mogao bi da bude za Burnley, koji je ostao neporažen u Birmingemu i kolo prije kraja pobjegao iz zone ispadanja.

Bio je to zaostali meč 18. kola. Menadžer domaćeg tima Steven Gerrard miješao je karte i na klupi u prvom poluvremenu ostavio Brazilca Coutinha i Dannyja Ingsa.

Gostima je u tom periodu igre najviše pretio škotski internacionalac McGinn, ali je golman Barnlija Nick Pope bio odličan na golu.

U 43. minutu neoprezni Buendia je srušio Corneta u šesnaestercu Aston Ville i sudija Paul Tirney nije imao dilemu – pokazao je na bijelu tačku. Siguran je bio Ashley Barnes, kome je to bio prvi pogodak u sezoni – 0:1 za Burnley.

Međutim, Buendia se iskupio na samo početku drugog poluvremena i u 48. minutu odlično reagovao na centaršut Douglasa Luiza za 1:1.

Rezultat se više nije mijenjao iako su oba tima propustla nekoliko dobrih prilika. Najveće zasluge što je gostujući tim osvojio važan bod svakako ima fantastični golman Nick Pope.

Burnley sad ima isto bodova kao i Leeds, ali mnogo bolju gol razliku i sve drži u svojim rukama pred posljednje kolo u kome u nedjelju dočekuje ekipu Newcastlea.

Action Images via Reuters/Peter Cziborra

Isti rezultat bio je i na Stamford Bridgeu gdje su igrali Chelsea i Leicester – 1:1. Domaći tim je sa ovim bodom osigurao treće mjesto na tabeli.

Poveli su gosti već u šestom minutu lijepim golom Jamesa Maddisona, izjednačio je volej udarcem Marcos Alonso poslije centaršuta Reecea Jamesa u 34. minutu.