Zmajevi remizirali protiv Finske na otvaranju kvalifikacija za Mundijal

Nogomet 24. mar 202122:35 > 22:46 1 komentar
Jussi Nukari / LEHTIKUVA / AFP

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je gostovanjem kod Finske otvorila kvalifikacije za plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine. Susret je završen rezultatom 2:2.

Prvu priliku imali su Finci u drugoj minuti susreta. Pukki je izašao sam pred Šehića iskosa sa lijeve strane, ali je Saničanin u posljednjem trenutku izbacio loptu u korner. U sedmoj minuti susreta Pukki je ponovo izašao pred Šehića iskosa sa lijeve strane, a ovaj put zaustavio ga je golman naše reprezentacije.

U osmoj minuti susreta zaprijetio je Stevanović na drugoj strani, ali je golman Finske bio siguran. U 14. minuti susreta zaprijetio je Džeko nakon dodavanja Stevanovića, ali nije dobro šutirao. U 20. minuti susreta imali smo nekoliko sjajnih prilika da dođemo do vodstva. Prvo je golman domaćih odbranio udarac Gojaka, a potom je odbrana domaćih izblokirala pokušaje Ćivića i Džeke.

Novu sjajnu priliku naša reprezentacija imala je u 27. minuti susreta, a pokušaj Stevanovića iskosa sa desne strane zaustavio je golman domaćih. Fantastični Šehić u 41. minuti susreta dva puta je spasio našu selekciju. Prvo je zaustavio pokušaj Pukkija, a potom i udarac Kamare. Ostalo je nakon prvih 45 minuta 0:0 na Olimpijskom stadionu u Helsinkiju.

Već u drugoj minuti nastavka naša reprezentacija mogla je do pogotka, ali je udarac Saničanina nakon gužve u šesnaestercu završio pored stative gola Finske. U 51. minuti susreta pokušao je Krunić, ali je Joronen siguran. Novu priliku imali smo u 53. minuti susreta, ali je ovaj put odbrana Finske izblokirala pokušaj Gojaka.

Zmajevi su do vodstva došli u 55. minuti susreta. Joronen je odbranio pokušaj Pjanića s bijele tačke, ali je fudbaler Barcelone odbijenu loptu poslao u mrežu Finske. Samo tri minute kasnije domaći su izjednačili. Alho je poogdio prečku, a Kauko je glavom uposlio Pukkija koji šalje loptu u mrežu Šehića.

Pukki je novu priliku imao u 76. minuti susreta, ali ga je ovaj put zaustavio večeras sjajni Šehić. Finska je u 78. minuti došla do preokreta. Sam je Pukki izašao pred Šehića, a golman Zmajeva ovaj put nije imao šanse protiv fudbalera Norwicha. U 85. minuti susreta došli smo do izjednačenja. Džeko je jednu dugu loptu spustio za Stevanovića, a fudbaler Servettea matirao je nemoćnog Joronena. Ostalo je do kraja susreta 2:2.

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine takmičenje u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo nastavit će 31. marta utakmicom protiv Francuske na stadionu Grbavica, a 27. marta u prijateljskom susretu u Zenici odmjerit ćemo snage s Kostarikom. U drugom susretu naše grupe Francuska je na domaćem terenu remizirala protiv Ukrajine rezultatom 1:1. Selekcija Kazahstana bila je slobodna.