FA CUP: Trećeligaš namučio Chelsea, šestoligaš umalo izbacio West Ham

Nogomet 05. feb 202216:39 0 komentara
Reuters/Paul Childs

U subotu od 13 sati i 30 minuta na programu su bila dva meča šesnaestine finala engleskog FA kupa, a pobjede su poslije produžetaka ostvarili timovi iz Premier Lige – Chelsea je eliminisao Plymouth, a West Ham niželigaša Kidderminster.

Chelsea je na Stamfford Bridgeu dočekao Plymouth, klub koji se takmiči u Ligi 1, trećem rangu engleskog fudbala i slavio rezultatom 2:1 (1:1) poslije preokreta i produžetaka.

Gostujući „Hodočasnici“ poveli su već u osmom minutu preko Macaulaya Gillespheya, ali Chelsea, koji zbog pozitivnog testa na covid ne vodi menadžer Thomas Tuchel, uspio je da izjednači u 41. minutu – strijelac je bio kapiten Cesar Azpilicueta.

Napadao je prvak Evrope, koji je na ovom meču sa klupe vodio Arno Michels, ali „Plavci“ nisu uspjeli da dođu do novog gola u 90 minuta, pa je odluka morala da bude donijeta poslije produžetaka. U 105+1. minutu prolaz u osminu finala Chelseaju lijepim golom donosi Marcos Alonso poslije asistencije Kaija Havertza.

Ipak, mogao je autsajder sa juga države do drugog gola, ali je u 118. minutu Kepa Arrizabalaga odbranio penal Škotlanđaninu Ryanu Hardieju.

U drugom meču West Ham je izbjegao elminaciju od šestoligaša Kidderminstera, izjednačivši i otišavši u produžetke i na kraju su čekićari ipak pobijedili.

Kidderminster je poveo preko Alex Penny u 19. minuti, a produžetke je West Hamu donio Declan Rice golom u prvom minutu sudijske nadoknade drugog poluvremena. Prolaz dalje timu Davida Moyes donio je Jared Bowen u posljednjoj minuti drugog produžetka.

U toku je 141. sezona FA kupa, najstarijeg fudbalskog takmičenja na svijetu, a aktuelni šampioni su igrači Leicester Citya, koji su u finalu prethodnog Kupa porazili Chelsea i osvojili svoj prvi trofej u slavnom takmičenju.

Mečeve FA kupa pratite u direktnim prenosima na kanalima Sport kluba.