Historija Gambije: Prvi meč na ACN i odmah pobjeda!

Nogomet 12. jan 202220:02 0 komentara
REUTERS/Mohamed Abd El Ghany

Fudbaleri Gambije upisali su historijsku pobjedu na Kupu afričkih nacija, pošto su u prvom kolu grupe F savladali Mauritaniju sa 1:0.

Debitant na turniru nije mogao da zamisli bolji premijerni meč. Odmah je upisao trijumf, i to protiv favorita, a najveće zasluge idu streijlcu jedinog pogotka Abliju Jallowu.

Prihvatio je napadač Gambijaca loptu od prve zvijezde tima Moussse Barrowa, namjestio se na nekih dvadesetak metara i fantastičnim udarcem pogodio gornji lijevi ugao.

U nastavku meča je Gambija prepustila posjed rivalu i čekala šansu iz kontra-napada. Na taj način je mogla ranije da riješi pitanje pobjednika, ali je nedostajalo preciznosti u završnici.

Na drugoj strani, Mauritanija je najbolju priliku imala u 36. minutu. Pape Ibnu Ba je lepo gađao glavom pod prečku, međutim, golman Modu Jobe je sjajno intervenisao.

Gambijci u sljedećem kolu igraju protiv Malija, koji je u kontroverznom prvom meču grupe dobio Tunis sa 1:0. Mauritanija se sastaje sa Tunižanima.