Hrvatska zasluženo treća na Mundijalu i ušla u historiju

Nogomet 17. dec 202217:54 4 komentara
REUTERS/Peter Cziborra

Hrvatska je povela u svojoj prvoj pravoj prilici za gol. Joško Gvardiol, jedan od najboljih mladih defanzivaca svijeta, doveo je Hrvatsku u vodstvo u sedmoj minuti nakon centaršuta Majera, i odigrane lopte glavom Perišića.

Njegov ćgol pogledajte  OVDJE.

Samo dva minuta kasnije izjednačili su Marokanci. Nakon centaršuta sa desne strane kojeg je uputio Ziyech, Dari je glavom izjednačio na 1:1!

Gol Darija pogledajte OVDJE.

Hrvatska je držala inicijativu, pokušavala posjedom da dođe do novog vodstva, ali kako je vrijeme prolazilo činili su se sve umornijima, pa je Maroko na oko pola sata igre preuzeo inicijativu i posjed. Imali su najmanje dvije dobre šanse preko En Nesyrija, pa i Boufala, ali Marokanci nisu uspjeli povesti.

Hrvati su snagu čuvali za sami kraj poluvremena. Dugo je trajao napad Vatrenih. Lopta je nakon nekog vremena došla na lijevu stranu gdje je Oršić sa Ivice šesnaesterca ponovo Hrvatsku doveo u vodstvo!

Gol Oršića pogledajte OVDJE.

U drugom poluvremenu Maroko je morao krenuti na sve ili ništa. Izabranici Walida Regraguija sa posjedom lopte pokušavali su pronaći rupu u defanzivnom bloku Hrvatske, ali im to nije polazilo za rukom.

Ritam utakmice u drugom dijelu meča nije bio na visokom nivou. Hrvatska se trudila da umrtvi igru, a Marokanci su nakon nekoliko prisilnih izmjena izgubili važne igrače na terenu i nisu uspijevali pritiskati na način na koji su željeli.

Maroko jeste preko En Nesyrija imao možda i najbolju priliku da sredinom drugog poluvremena poravna rezultat, ali je njegov šut sa osam metara odbranio Livaković.

Do samog kraja napadali su Marokanci, ali su se morali zadovoljiti četvrtim mjestom na Mundijalu, što je najveći uspjeh marokanskog fudbala.