It's coming home? Kane odveo Englesku u finale EP

Nogomet 07. jul 202123:36 > 23:39 0 komentara
REUTERS

Fudbaleri Engleske izborili su finale Evropskog prvenstva u fudbalu. Oni su u polufinalnom meču savladali Dansku, 2:1 i to nakon produžetka, a rezultat u regularnih 90 minuta glasio je 1:1.

Fudbaleri Engleske i Danske na Webleyju su odigrali utakmicu i više dostojnu polufinala Evropskog prvenstva. Publika na stadionu, ali i milionski auditorijum pred malim ekranima mogao je vidjeti napadački fudbal od prve do posljednje minute, gdje se inicijativa i dominacija na terenu smjenjivala skoro iz minute u minut.

Tok susreta

Danci su u meč ušli nešto neopterećeniji, budući da je sam njihov plasman u polufinale bio iznenađenje samo od sebe, dok Englezi su u susret ušli kao jedina ekipa koja do ovog meča nije primila niti jedan gol, zbog čega su navijači Tri lava bez prestanka pjevali “It's coming home”.

Klasičnog ispitivanja snaga u ovom susretu nije bilo, te su i jedna i druga ekipa već od početka meča pokušale doći do gola i prednosti.

U prvih pola sata oba tima su, kako je rečeno, napadala, a bilo je nekoliko poluprilika na obje strane koje su lagano uhvatili Pickford na jednoj i Schmeichel na drugoj strani.

U 30. minuti – šok za Engleze. Luke Shaw je napravio faul na distanci s koje se moglo šutirati prema golu Pickforda. Loptu je namjestio Mikkel Damsgaard, i sjajno pogodio mrežu Engleske. Ovo je inače bio prvi gol koji su Englezi primili na prvenstvu, a ujedno je bio i prvi gol iz slobodnog udarca na Euru.

Krenuli su Englezi u kontranapade, a odličnu šansu imaju je Sterling u 38. minuti, kada je sam bio pred golom Danske, a udarac mu je čudesno odbranio Schmeichel. Ipak, u narednom napadu – 1:1.

Harry Kane je počeo jednu akciju koja je išla preko desne strane. Loptu je poslao do Sake, koji oštrim prizemnim centaršutem pokušava naći Sterlinga, ali je do nje prije došao defanzivac Danske Simon Kjaer i skrenuo je u sopstvenu mrežu.

Do konca prvog dijela napravili su Englezi još dvije opasne situacije, ali bez gola.

U nastavku meča gledali smo sličnu sliku. Engleska je bila nešto dominantnija, ali su dosta griješili na sredini terena nakon pritisaka Danaca, te su tako svojim protivnicima otvarali prostor za opasniji napad i novu promjenu rezultata.

Mason Mount je imao dvije izgledne situacije, kao i Bukayo Saka, ali ostalo je 1:1. Danci su težište prebacili na stranu, te su pokušavali oštrim ubačajima doći do novog gola, ali rezultat se nije mijenjao.

U 75. minuti su Englezi tražili penal, nakon što je Kane pao u šesnaestercu poslije jednog prodora, no nakon pregledavanja VAR-a – sudac nije imao dilemu, te je pokazao da se susret nastavi.

Potom je uslijedio period od 10 minuta nešto ‘dosadnije’ igre, gdje su oba tima čekala eventualnu neku grešku protivnika za ozbiljniji napad – ili su čuvali rezultat za produžetke. Prilika nije bilo, a djelovalo je kao da ekipe jedva čekaju odmor i dodatnih 30 minuta. Najbolju šansu u ovom periodu imaju je Shaw nakon jednog solo prodora, ali nije uspio uputiti završni udarac.

Sudac je meč produžio šest minuta, a u 93. su Englezi odlično izgradli akciju preko Sterlinga po desnoj strani. On je loptu vratio na ivicu šesnaesterca, za Grealisha, no nije ga vidio Kane koji je ‘prekinuo nit’ napada. Na koncu je šutirao Philips – ali preko gola.

Drugo polufinale – ponovo produžeci

Dobar udarac uputio je i Maguire u 95. glavom – ali Schmeichel je sjajno odbranio.

Nakon 90. minuta bilo je 1:1 – te smo i u ovom polufinalnom duelu vidjeli produžetke.

Ono što se mora istaći u ovom meču jeste zaista sjajna odbrana Danske, koja je djelovala jako dobro od početka do kraja susreta, pogotovo u momentima kada su Englezima dali loptu da idu ka naprijed. Kjaer i društvo iz zadnje linije su djelovali sinhronizovano do mjere da protivnici nisu uspjeli napraviti niti jednu sto postotnu priliku pred golom.

Danci u potpunoj defanzivi

U prvom produžetku je napadački postojala samo Engleska. Danci su se u potpunosti posvetili odbrani, a Englezi su napadali sa svih strana. Dobar pokušaj nakon kornera imao je Grealish, ali je golman danske bio siguran.

U 101. minuti je Raheem Sterling odlično probio po desnoj strani, a nakon dva driblinga je oboren. Sudac je nakon konsultacije sa VAR sobom pokazao na bijelu tačku, a loptu je namjestio Harry Kane.

Kaneov udarac je odbranio Schmeichel, ali mu se odbila direktno pred noge, te je u drugom pokušaju pogodio za 2:1 i novo, veliko slavlje Engleskog štaba i navijača. To je bio i posljednji momenat u prvom produžetku.

Danci su u posljednjem periodu okršaja imali dosta defanzivnu ekipu na terenu, a imali su rezultatski zaostatak. Selektor Engleske je pokušao zatvoriti susret kontrolom lopte i igre, a čak su u uvodu drugog produžetka napad potpuno prepustili Dancima.

Istina, Dancima je nedostajalo ideje u napadačkoj trećini, te su mahom pokušavali dugim loptama i oštrim pasovima napraviti neku opasnost.

Hjojberg je bio taj kreator igre Danske, ali prosto nije bilo ideje koja bi urodila plodom i napravila dodatnu dramu u ovom susretu.

Ozbiljan pokušaj imao je Braitwhaite u 115. minuti iz okreta, ali je dobio samo korner.

Ostalo je 2:1, što znači da je Engleska pred svojim navijačima zakazala okršaj u finalu sa Italijom predstojeće nedjelje.

Podsjećamo, dan ranije plasman u finale je izborila Italija, koja je savladala Španiju sa 4:2 nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca, dok je rezultat u regularnom toku meča i u produžecima bio 1:1. Finale je zakazano za 11. juli.