Klopp bez poklona za jubilej: Mršav derbi Liverpoola i Chelseaja

Nogomet 21. jan 202315:45 0 komentara
REUTERS/Phil Noble

Fudbaleri Liverpoola i Chelseaja podijelili su bodove u prvoj utakmici 21. kola Premijer lige.

Derbi meč Crvenih i Plavih na Anfield Roadu završen je rezultatom 0:0, prvi put u historiji Premijer lige da nije bilo golova kada su ova dva kluba rivali.

Ni jedan ni drugi tim nisu dočekali utakmicu u najsjajnijoj formi, uoči derbija zauzimali su deveto i deseto mjesto na tabeli sa po 28 bodova.

Ovaj meč bio je jubilarni 1.000-ti za Jurgena Kloppa u trenerskoj karijeri, u kojoj ima 539 pobjeda (uz 239 remija i 222 poraza). Prije Liverpool vodio je Mainz i Borussiju Dortmund.

Chelsea je bolje ušao u meč. Već u trećem minutu poslije kornera gosti iz Londona postigli su gol preko Kaija Havertza, ali je nakon VAR provjere pogodak poništen zbog ofsajda.

U 22. minutu zaprijetio je i 18-godišnji Lewis Hall, ali je šutirao pored Alissonovog gola. Deset minuta kasnije novi opasan napad gostiju: poslije prekida glavom je šutirao novajlija iz Monaca Benoit Badiashile, ali je golman Liverpoola uspio da odbije loptu.

Bila je u tom periodu očigledno nesigurnost u odbrani domaćeg tima kome je prije svega nedostajao povrijeđeni kapiten Virgil van Dijk, kao i lakše povređeni Trent Alexander Arnold (on je zaigrao u finišu meča).

Nije mogao Klopp da računa ni na Firmina, Dioga Jotu, Luisa Diaza, ali i njegovom kolegi Graham Potteru nedostajali su bitni igrači, prije svih bivši igrač Liverpoola Raheem Sterling i N'golo Kante.

U timu Liverpoola šansu od prvog minuta dobio je fudbaler srpskog porijekla Stefan Bajčetić, kome je to bio prvi start u Premijer ligi.

U ekipi Chelseaja skupo plaćeni Ukrajinac Mykhailo Mudryk (100 miliona evra sa bonusima) počeo je meč sa klupe za rezervne igrače, da bi u 55. minutu zamijenio mladog Halla uz aplauze sa sjeverne tribine gdje su bili smješteni gostujući navijači.

Mogao je Mudryk da debituje golom, ali je u 64. minutu šutirao pored stative. Zaprijetio je i desetak minuta kasnije. Istakao se i sa nekoliko uspješnih dodavanja i pokazao da bi mogao da bude dobro pojačanje za londonske Plavce.

I Liverpool je nastavku meča krenuo mnogo hrabrije i odlučnije ka golu gostiju, ali se novajlija Cody Gakpo nije najbolje snašao u nekoliko situacija. Prijetio je i oporavljeni Darwin Nunez, zaigrao je od 63. minuta umjesto Nabyja Keite, ali ni on nije našao put do mreže rivala.

U posljednjih desetak minuta u dobroj prilici se našao i Trent Alexander Arnold, međutim šutirao je iznad prečke.

Na kraju možda i najpravedniji ishod, ali rezultat koji svakako nisu priželjkivali ljubitelji fudbala.