Lampard preko svog Chelseaja ka opstanku, Son vodi Pijevce ka LP

Nogomet 01. maj 202217:33 0 komentara
Action Images via Reuters/Jason Cairnduff

U prva dva nedjeljna meča Premjer lige slavili su domaćini, Tottenham očekivano u duelu protiv Leicestera - 3:1, Everton pomalo iznenađujuće protiv Chelseaja - 1:0.

Burnley je u subotu slavio protiv Watforda, pa Everton nije imao mnogo izbora u duelu sa Chelseajem na “Goodison parku”.

Menadžer domaćih Frank Lampard bodove spasa morao je da traži u meču protiv kluba čija je legenda, a očigledno je bilo da izuzetno dobro poznaje Plavce.

Imali su Lampard i Everton doduše i dosta sreće, ali i nevjerovatnog Jordana Pickforda, koji je sredinom drugog poluvremena branio nemoguće.

Apsolutna kontrola u pojsedu lopte u prvih 45 minuta Chelseaju je donijela samo jalovu dominaciju, ali nije bilo uzbuđenja pred oba gola.

Drugo poluvrijeme je bilo daleko uzbudljivije, a Everton je dobio šta je htio. U 47. minutu Richarlison je kaznio grešku odbrane Chelseaja, doveo je svoj tim u vodstvo, a navijače domaćih doveo u stanje ekstaze, pa su čak viđene i dimne bombe na “Goodisonu”. Jednu od njih je tokom proslave gola Richarlison vratio ka tribinama.

Mogao je Everton da stigne i do dva gola prednosti, već u 50. minutu Mykolenko je imao kolosalnu priliku, ali je iskosa sa lijeve strane, sa 14 metara očajno šutirao. A potom je na scenu stupio Pcikford, jedan od najboljih engleskih golmana. Najprije je Mount pogodio desnu stativu njegovog gola, lopta je šetala po gol liniji, pogodila potom i lijevu stativu, odbila se do Azpilicuete, čiji je udarac sjajno odbranio Pickford.

Nakon kornera, Chelsea je imao još jednu fantastičnu akciju, Rudiger je snažno šutirao, a Pickford je glavom, u stilu rukometnog golmana, spriječio izjednačenje, na oduševljenje domaćih navijača, ali i saigrača, koji su loptu već vidjeli u mreži.

Tottenham je nastavio borbu za četvrto mjesto i plasman u Ligu šampiona. Pijevci su relativno lako došli do trijumfa protiv Leicestera, čiji je menadžer Brendan Rodgers kombinovao sastav, očigledno više razmišljajući o revanš meču polufinala Lige konferencije protiv Rome u Rimu.

Centralna figura meča bio je Korejac Son, koji je najprije u 22. minutu asistirao Kaneu, a potom je i sam bio strijelac, u 60. minutu, poslije prelijepog dodavanja Kuluševskog. Isto je Son ponovio, također na asistenciju Kuluševskog, u 79. minutu, dok je počasni pogodak djelo Iheanacha u prvom minutu nadoknade. Tottenham je ovom pobjedom na četvrtom mjestu preskočio ekipu Arsenala, koja će nešto kasnije gostovati West Hamu u londonskom derbiju.