LE: Remi Arsenala, Tahiroviću klupa u pobjedi Rome, poraz bh. igrača kod Bayera

Nogomet 09. mar 202320:52 0 komentara
REUTERS/Pedro Nunes

U prvim utakmicama osmine finala Lige Evrope prednost su stekle ekipe Rome i Bajera iz Leverkuzena, bez pobednika u Lisabonu i Berlinu.

U jednom od derbija u Lisabonu sastali su se Sporting i Arsenal. Poveli su gosti iz Londona u 22. minutu pogotkom francuskog defanzivca Williama Salibe nakon kornera koji je izveo bivši igrač Porta Fabio Vieira. Sporting je izjednačio na identičan način. Korner je u 34. minutu izveo bivši fudbaler Tottenhama Marcus Edwards, a gol glavom postigao je Goncalo Inacio.

Preokret je usledio u 55. minutu: Edwards je uposlio Potea, njegov udarac je samo na kratko odbranio golman Arsenala Turner, a odbijenu loptu je Paulinho smjestio u mrežu.

Engleski tim izjednaio je sedam minuta kasnije: Xhaka je šutirao, lopta se odbila od domaćeg fudbalera Morite i završila u mreži – 2:2.

Bio je to i konačan rezultat na stadionu „Jose Alvalade“.

REUTERS/Alberto Lingria

Ekipa Rome je na Olimpicu dočekala ove sezone odlični Real Socieda i stekla dva gola prednosti pred revanš u San Sebastianu.

Vučica je povela u 13. minutu golom El Sharawyja na asistenciju Tammyja Abrahama. Do drugog gola stigla je u 87. minutu, nakon kornera koji je izveo Paulo Dybala, gol je udarcem glavom postigao rezervni igrač Marash Kumbulla.

Za ekipu Josea Mourinha u igru nije ulazio novi bh. reprezentativac Benjamin Tahirović, tako da je novi fudbaler sa spiska selektora Faruka Hadžibegića odgledao meč sa klupe za rezerve.

REUTERS/Wolfgang Rattay

U Leverkusenu je Bayer bio bolji od Ferencvaroša – 2:0. Poveli su Farmaceuti pogotkom Kerema Demirbaya u desetom minutu nakon akcije supertalentovanog Floriana Wirtza. Dva gola prednosti donio je u finišu meča Edmond Tapsdoba iz Burkine Faso.

U duelu dva Uniona, iz Berlina i Brisela, viđeno je čak šest golova, a moglo je još. Prvi pogodak za domaći tim postigao je hrvatski internacionalac Josip Juranović iz slobodnog udarca.

Žrijeb za četvrtfinale i polufinale Lige Evrope obaviće se dan nakon revanš mečeva u petak 17. marta.