Mancinijevi rezervisti donijeli Italiji četvrtfinale Evropskog prvenstva

Nogomet 26. jun 202123:33 > 23:35 1 komentar
REUTERS/Justin Tallis

Fudbaleri Italije i Austrije odigrali su drugi meč osmine finala na Evropskom prvenstvu, a prolaz dalje u najboljih osam reprezentacija ostvarila je selekcija Italije pobjedom od 2:1, i to nakon produžetaka. Regularnih 90 minuta okončano je rezultatom 0:0.

Ekipa Italije u susret je ušla kao favorit, budući da su po mnogima najviše pokazali u tri susreta grupne faze, dok je Austrija uz sav respekt prema većem protivniku nije došla da se preda.

Italija je tokom cijelog prvog poluvremena imala loptu u svom posjedu. Italijani su napadali, bili su agresivni, dok je Austrija svoje šanse vrebala iz kontranapada s kojima su u nekoliko navrata kreirali opasne situacije pred golom Donnarume.

Italija je imala bolje šanse u prvom dijelu. Prvi je zaprijetio Barella, u 17. minuti – ali je golman Austrije bio uspješniji.

Do sljedeće prilike se čekalo do 34. minuta. Ciro Immobile bio je jako blizu toga da postigne jedan od najljepših golova na prvenstvu, ali je njegov šut sa distance zaustavila stativa.

U 43. minuti je prijetio i Spinazzola, ali se ponovo istakao Bachmann.

Austrija je imala dvije ili tri poluprilike na meču, ali u suštini, italijanski golman bio je nezaposlen većinu vremena.

Nastavak susreta kao da je donio dosta angažovaniji pristup Austrijanaca u napadu. Pokušavali su preko Arnautovića, Sabitzera, ali najbolju priliku imali su iz prekida u 52. minuti.

Oboren je jedan fudbaler Austrije na 17 metara od gola, na sredini, a loptu je namjestio David Alaba. Njegov udarac završio je malo iznad prečke.

Drugo poluvrijeme pripalo Austriji

Reuters

Stigla je i Austrija prva do gola u 66. minuti, međutim poništen je zbog ofsajda, a prethodno su odličnu kombinaciju odigrali Alaba i Arnautović – no napadač je bio u nedozvoljenoj poziciji ispred odbrane.

Dobru šansu imao je i Sabitzer u 62. minuti, kada je šutirao iz daljine, lopta se odbila od nogu Bonucciju i prošla za malo pored gola.

U 71. minuti je Insigne imao dobru priliku u kaznenom prostoru Austrije, ali je ‘prepotentno’ šutirao loptu i promašio gol.

Bili su to momenti u kojima je Austrija imala mnogo više od igre, gdje je više prijetila i imala ozbiljnije šanse – no mreže su mirovale.

U posljednjoj fazi regularnog meča Italije kao da je “prebacila u brzinu više”, ali odbrambeni red Austrije radio je fenomenalan posao i napade Azurra zaustavljao u ranoj fazi. U 95. minuti, posljednjem u sudijskoj nadoknadi, Italija je imala izglednu šansu za vodstvo i to iz prekida.

Završeno je 0:0 te je susret otišao u produžetke.

Slomljen otpor

REUTERS/Catherine Ivill

U petoj minuti prvog produžetka – Austrija je kapitulirala. Spinazzola je pronašao Chiesu u kaznenom prostoru Austrije, koji se dobro snašao, snažno šutirao i pogodio za veliko slavlje Italije.

U posljednjoj minuti prvog produžetka, ponovo su Italijani dobro kombinovali u napadu, a dodavanje Acerbija je odlično iskoristio Pessina i pogodio za 2:0.

Zanimljivo, i Chiesa i Pessina su igrači koji su dobili šansu s klupe.

Međutim, da se Austrija neće predati ni nakon 2:0 pokazao je Kalajdžić u 113. minuti meča. Austrija je imala korner, a ovaj mladi fudbaler se odlično snašao sa čak trojicom igrača italije na leđima, i udarcem glavom matirao golmana Italije.

Bio je ovo tračak nade za Austriju, koja je većinu meča bila ravnopravan protivnik moćnim Azzurima.

Ipak, bilo je to sve u ovom susretu – budući da je Italija sačuvala svoju mrežu i nije dozvolila veće iznenađenje u ovoj fazi takmičenja.

Ova selekcija će u četvrtini finala ići na boljeg iz meča Belgija – Portugal.

Podsjetimo, ranije je prolaz dalje obezbijedila Danska, koja je u prvom duelu osmine finala sa 4:0 deklasirala Wales. Oni će se u narednoj fazi sastati sa boljim iz duela Holandija – Češka.