Maroko odolio svim napadima i nakon penala prošao u četvrtfinale SP-a!

Nogomet 06. dec 202218:46 2 komentara
REUTERS/Lee Smith

Nakon dosta tvrdog početka utakmice prvi su zaprijetili Marokanci, ali pokušaj Hakimija iz slobodnog udarca nije bio precizan.

Španci su u svom stilu strpljivo gradili napade, a najbolju šansu u prvom poluvremenu imali su sredinom poluvremena, kada je najbolji mladi fudbaler svijeta, Gavi, pogodio prečku, da bi nakon toga udarac Ferrana blokirao Amrabat.

Iako su oba tima imali još nekoliko poluprilika, rezultat prvog poluvremena se nije mijenjao.

U drugom su Španci nastavili plesti mrežu oko gola Maroka. Španci su velikim brojem dodavanja pokušavali pronaći rupu u odbrani Maroka i čekali grešku protivnika, a jednu od boljih šansi su imali kada je Olmo iz slobodnog udarca oštro ubacio ali je golman Maroka otklonio opasnost pesnicama.

Ostatak utakmice igrao se gotovo isključivo ispred gola Maroka. Španci su na svemoguće načine pokušavali postići gol, ali nisu stvarali stopostotne šanse.

Na kraju je regularni dio utakmice završen rezultatom 0:0, te se otišlo u produžetke.

Produžeci

U prvih 15 minuta dodatnog dijela utakmice Španci su opet bili aktivniji, ali je Maroko imao najbolju šansu. Cheddira je sam izbio pred Simona u 105. minuti, ali je očajno šutirao i tako je propala najbolja šansa Maroka za vodstvo i eventualnu pobjedu.

U drugom produžetku bilo je očito da su oba tima bila umorna i da su čekali kraj meča i lutriju penala.  Nakon jedne poluprilike u kojoj je Cheddira izgubio loptu u odsudnim trenucima u šesnaestercu Španije, i lošeg šuta Sarrabije sa druge strane, meč je završen bez golova, a pobjednika su odlučivali jedanaesterci.

Penali

Sabiri je počeo lutriju i pogodio. Sarrabia je za Španiju pogodio stativu i dao veliku prednost Maroku. U drugoj seriji Ziyech je bio siguran, dok je Bonou odbranio udarac  Solera. Treća serija počela je promašajem Benouna, tačnije Simon je odbranio njegov, ruku na srce, loš udarac, a Sergio Busquets nije iskoristio svoju priliku. Njegov šut odbranio je fantastični Bonou. Posao za Marokance završio je Hakimi za veliko slavlje Marokanaca i historijski plasman u četvrtfinale.